
У Міністерстві охорони здоров’я України за участі міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка відбулася робоча зустріч з керівниками департаментів охорони здоров’я обласних адміністрацій. Під час наради обговорили актуальні питання організації роботи системи охорони здоров’я в регіонах.
Однією з ключових тем стало розбронювання медичних працівників. Нагадаємо, на початку року Уряд дозволив бронювати 100% медпрацівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи. Водночас для забезпечення потреб Збройних сил України та сектору оборони у медичних працівниках розроблено механізм розбронювання окремих медичних працівників, в яких є потреба. Наразі Міністерство охорони здоров’я України отримало відповідний запит від Міноборони та Командування Медичних сил Збройних Сил України. Фахівці МОЗ у координації з департаментами охорони здоров’я проводять консультації, аби сформувати списки для розбронювання.
Під час зустрічі також обговорили створення аптек як структурних підрозділів державних та/або комунальних закладів охорони здоров’я із запровадженням мінімальних надбавок (націнок) на лікарські засоби, що реалізуються. Це один із заходів щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців у межах виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України. Заступник голови Держлікслужби Геннадій Вовк детально розповів про алгоритм отримання ліцензії для роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Найпершим кроком є внесення змін до статуту медзакладу, що потребує ухвалення рішення обласної або місцевої ради. Міністр Віктор Ляшко наголосив на важливості активного залучення місцевих органів влади до цього процесу.
Особливу увагу приділили новим підходам до ендопротезування. Пацієнти мають змогу отримати ендопротези безоплатно в рамках Програми медичних гарантій. МОЗ визначило перелік закладів охорони здоров’я, які отримуватимуть ендопротези закуплені ДП «Медичні закупівлі України» за кошти державного бюджету та фінансування від Національної служби здоров’я України за відповідні хірургічні втручання. Перелік закладів є динамічним і буде оновлюватись відповідно до потреб системи.
Також уряд доручив НСЗУ провести моніторинг надання медпослуг, зокрема й за пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» у частині проведення ендопротезування суглобів. Крім цього, на розгляді Уряду наразі перебуває проєкт постанови, який передбачає оновлення підходів до штрафних санкцій за використання використання у медзакладах необлікованих ендопротезів та інших медичних виробів. У 2025 році понад 23 тисячі ендопротезів, що закуплені централізовано державним коштом, будуть поставлені у визначені медзаклади. Торік визначені переліком лікарні провели понад 20 тисяч ендопротезувань. Тому централізовано закуплених ендопротезів має бути достатньо, щоб забезпечити медзаклади, а у разі зростання потреби обсяги постачання можуть бути збільшені.
Нещодавно в Україні почала функціонувати Електронна система забезпечення формування та ведення електронної черги на безоплатне ендопротезування. Система автоматизує всі процеси запису, адміністрування черги, планування та проведення операцій, що забезпечує прозорість та ефективність процесів ендопротезування. Це дозволяє забезпечити прозорість реєстрації та формування електронної черги, а також вести облік проведених операцій. Наразі у системі зареєстровано 99 закладів охорони здоров’я, вже проведено 647 операцій пацієнтам.
Крім того, учасники зустрічі обговорили розвиток реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах. У 2025 році амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів мають з’явитися у кожній громаді, де є лікувальний заклад. Наразі триває мапування закладів для розширення доступу до послуг реабілітації в усіх регіонах.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив на важливості узгодженої співпраці центрального рівня та регіонів задля підвищення доступності та якості медичної допомоги для громадян України.
Розʼяснення від Міноборони
У звʼязку з повідомленнями у ЗМІ про нібито масове зняття броні з медичних працівників Міноборони надало своє розʼяснення.
Запит Міноборони до МОЗ стосується лише фахівців дефіцитних спеціальностей, які пройшли підготовку за військово-обліковими спеціальностями та необхідні для доукомплектування медичних підрозділів ЗСУ.
Йдеться про посади:
- санітарних інструкторів (медичних сестер і братів),
- фельдшерів,
- військовозобов’язаних осіб офіцерського складу з підготовкою за фахом «лікувальна справа (сімейний лікар)» за контрактом строком на 1 рік.
Причина – дефіцит кадрів у фронтових медичних підрозділах після набуття чинності постановою КМУ №36, яка передбачає 100% бронювання медиків.
Розбронювання буде точковим, погодженим з МОЗ і обласними департаментами. Його мета – не зняти захист із усіх, а забезпечити на передовій надання медичної допомоги пораненим.
Мова не про масовість, а про відповідальне кадрове рішення для порятунку життів.
Докладніше тут.