
Уряд та Економічний комітет Ради вперше застосовують процедуру розширення переліку товарів із вимогою локалізації. ФРУ вітає цю історичну для політики «Зроблено в Україні» подію. Із відповідною ініціативою щодо розширення сфери охоплення товарів, на які поширюються вимоги наявності локалізації у публічних закупівлях, ФРУ зверталася до органів законодавчої і виконавчої гілок влади.
Сьогодні разом із представниками близько 30 компаній - учасниць Федерації офлайн та онлайн взяли участь у засіданні Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку, який схвалив із доопрацюванням ініціативу Мінекономіки щодо розширення локалізації в публічних закупівлях ще на 25 товарів.
Це важливе рішення у перспективі сприятиме модернізації вітчизняної промисловості, запуску нових виробництв, створенню нових і збереженню наявних робочих місць, підвищенню рівня добробуту населення.
Зокрема, вимогу локалізації пропонується поширити на ліфти, трактори, підшипники, кабелі, насоси для пожежогасіння, сталеві труби, освітлювальну техніку, світлофори дорожні, металоконструкції опор ліній електропередачи, металеві бар’єрні огорожі та низку товарів легкої промисловості, в тому числі формений одяг.
Нагадаємо: відповідно до чинного закону про публічні закупівлі вимога локалізації поширюється на 103 товари з 4 категорій: залізничний транспорт, міський транспорт, комунальна техніка, енергетичне обладнання. У 2025 році рівень локалізації вимагається на рівні 25%, надалі цей показник щороку зростатиме на 5%, поки не досягне 40%.
З ухваленням закону про локалізацію у липні 2022 року фактично стартувала кардинальна зміна державної економічної політики, що надалі спричинилося до створення політики «Зроблено в Україні», яка нині обʼєднує півтора десятка програм сприяння виробництву, інвестиціям та експорту. Тепер локалізація розширюється.
Бажання виробників 25 видів продукції долучитися до політики локалізації свідчить про її успішність. В умовах війни локалізація вирішила питання виживання та розвитку для цілих галузей української економіки, зокрема виробництва громадського транспорту, комунальної техніки та навісного обладнання для неї, пожежно-рятувальних машин та інших. За ними стоять десятки тисяч працівників та їхніх сімей, які в умовах війни залишилися в Україні.
Важлива деталь: чинне законодавство про публічні закупівлі дозволяє Кабміну своїм рішенням, без зміни закону, розширювати перелік товарів, до яких застосовується вимога локалізації, за умови погодження з Комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку. Така процедура тепер запущена.
Дякуємо всім причетним до цього важливого рішення за справжню державницьку позицію та готові разом із виробниками, Економічним комітетом і Міністерством економіки працювати над подальшим розширенням списку інших товарів щодо поширення на них вимоги локалізації.