• Посилання скопійовано

"Доступне житло" доступне поки лише бюджетникам

На даний момент за програмою “Доступне житло”, що передбачає процентну ставку по іпотеці в 3%, видано 606 кредитів

Загальна сума фінансування склала 142,05 млн. грн. Нагадаємо, що перший кредит за програмою був виданий 6 червня. З того часу інтерес громадян до пільгової іпотеки зріс, проте досі залишається несуттєвим.

Банкам невигідно видавати кредити під 16% (13% компенсує держава, а 3% – позичальник), адже вартість ресурсної бази для них зараз набагато вища (депозити в гривні залучаються під 16-23%). Тому поки основними донорами є держбанки – Укргазбанк (понад 70% пільгових кредитів) та Ощадбанк. “У червні ми видали 17 кредитів, у липні – 76, у серпні – 159, а у вересні – 197”, – говорить про цю тенденцію начальник управління розвитку роздрібного банкінгу Укргазбанку Дмитро Замотаєв.

За даними Укргазбанку, зараз до програми “Доступне житло” підключилися практично всі області. Найбільш активні учасники – кияни і жителі області (115 кредитів). Слідом за ними з великим відставанням ідуть Сумська (35 кредитів) і Вінницька області (32 кредиту). В аутсайдерах поки Кіровоградська область, в якій не було видано жодного кредиту.

Більшість пільгових позик видаються на суму до 300 тис. грн, оскільки вже на даний момент простежується тенденція прострочень по позиках більшого обсягу. Змальовуючи типовий портрет учасників програми “Доступне житло”, пан Замотаєв зазначає, що це, як правило, сім’я з трьох осіб, включаючи дитину. Середній вік подружжя – 32 роки. Щомісячний офіційно підтверджений дохід такого домогосподарства (усереднений показник по всіх областях) становить близько 5 тис. грн.

Примітно, що більшість пільгових позик отримують представники бюджетного сектора. Найбільш активні працівники сфери освіти та охорони здоров’я (33% кредитів, за даними Укргазбанку). 21% учасників програми – це співробітники правоохоронних органів, 17% – інші держслужбовці. Представники малого бізнесу також зайняли частку участі близько 17%, в той час як на все інше населення припадає лише 12% пільгової іпотеки.

Довідка

“Доступне житло” передбачає компенсацію відсотків по іпотеці відповідним категоріям громадян. Ставка кредиту – 16%, при цьому 13% платить за громадянина держава. Позика надається тільки в гривні, максимальний термін кредитування – 15 років. Позичальник повинен зробити перший внесок у розмірі 25% від суми кредиту. Максимальний розмір кредиту, за яким можуть частково компенсувати відсотки, розраховується шляхом множення нормативної площі житла на його розрахункову вартість. При цьому нормативна площа житла встановлюється на рівні 40 кв. м на самотнього громадянина та 58 кв. м на сім’ю з трьох і більше осіб. А розрахункова вартість залежить від місця перебування на обліку громадянина, який кредитується. Якщо він перебуває на обліку в Києві – вартість 1 метра – 7000 грн, у Київській області, обласних центрах, у містах Севастополі та Сімферополі – 5000 грн, в інших населених пунктах – 4000 грн.

Щомісячна сума погашення по кредиту не повинна перевищувати 50% від сукупного щомісячного доходу сім’ї.

Джерело: Діло

Рубрика: Суспільство і життя/Нерухомість, житло, земля

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Нерухомість, житло, земля»