5 серпня 2024 року у ВРУ зареєстровано урядовий законопроєкт №11463 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу на земельних торгах земельних ділянок, конфіскованих за рішенням суду у власність держави".
Поки що текст законопроєкту не оприлюднений. Але як розповів Т. Мельничук, він спрямований на врегулювання питання забезпечення виконання Держгеокадастром вимог статті 145 ЗКУ в частині продажу на земельних торгах земельних ділянок, які були конфісковані за рішенням суду, якщо відповідно до закону власники земельних ділянок зобов’язані їх відчужити протягом певного строку, але земельні ділянки не були відчужені ними протягом такого строку, та удосконалення процедури подання позовів про конфіскацію земельних ділянок у випадках, передбачених Земельним кодексом.
Що саме пропонується?
1) Внести зміни до статті 136 ЗКУ та статті 22 Закону «Про оцінку земель», які спрямовані на вирішення питання фінансування підготовки лотів до продажу на земельних торгах за небюджетні кошти з подальшим відшкодуванням витрат (видатків), здійснених на підготовку лота, переможцем торгів. Також передбачено запровадити платність заходу одного з етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів – здійснення рецензування звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок у разі обов’язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок, визначених ЗУ «Про оцінку земель».
2) Доповнити новою частиною шостою статтю 145 ЗКУ з метою визначення переліку підтвердних документів, які мають бути підставою для здійснення платежу в органах Державної казначейської служби України при виплаті ціни проданої на земельних торгах конфіскованої земельної ділянки її колишньому власнику, та визначення, на якій стадії процедури проведення земельних торгів виникають зобов’язання організатора земельних торгів перед колишнім власником конфіскованої земельної ділянки.
3) Внести зміни до частини сьомої статті 130 ЗКУ та доповнити новою частиною п’ятою статтю 145 Земельного кодексу, якими передбачити, що вимоги стосовно заборони продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності не поширюються на земельні ділянки, конфісковані за рішенням суду у власність держави.
4) Внести зміни до статей 17-1 та 122 Земельного кодексу, ЗУ «Про оренду землі» стосовно врегулювання питання розпорядження земельними ділянками, стягнутими в дохід держави відповідно до ЗУ «Про санкції».