Мінфін наказом від 18.06.2020 р. №306 вніс зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів (про це ми повідомляли тут). Він набере чинності з 01.08.2020 р., але не раніше дня його офіційного опублікування.
Серед іншого, цим наказом затверджено нові форми фіскальних чеків. Переглянути їх можна за посиланням.
Ті, хто ці форми вже побачив, не приховують здивування й, навіть, остраху. Адже нагадують вони більше податкові накладні або навіть митні декларації.
Так, дійсно, реквізитів у фіскальних чеках побільшало. Чому так сталося і чи всі вони обов’язкові до застосування з 1 серпня, розповімо далі.
Нові форми фіскальних чеків – для кого вони обов’язкові?
Дія Наказу №306 поширюється на суб’єктів підприємництва, які під час розрахунків зі споживачами, включаючи тих, кому замовлення або оплата здійснюється за допомогою інтернету, застосовують РРО та/або програмні РРО (далі – ПРРО), що створюють розрахункові документи (фіскальні чеки) при здійсненні розрахункових операцій.
Відповідно до змін, внесених Наказом №306 до п. 1 розд. І Положення №13, розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у т. ч., але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі зчитувати та ідентифікувати з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на надані такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Відповідно фіскальний касовий чек на товари (послуги), ф. №ФКЧ-1 якого наведено в додатку 1 до Положення №13, та фіскальний касовий чек видачі коштів, ф. №ФКЧ-2 якого міститься в додатку 2 до Положення №13, викладено у новій редакції. Саме про них зараз і поговоримо.
Перехід на нові форми чеків
Пунктом 3 Наказу №306 установлено, що вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині: створення електронних розрахункових документів; відображення найменування суб'єкта господарювання; цифрового значення штрихового коду товару; заокруглення суми до сплати; зазначення валюти операції; найменування платіжної системи; QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Держреєстру РРО та які:
- перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом;
- не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом (не поширюється до 01.08.2021 р.).
На виконання вимог ст. 12 Закону №265 з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до Наказу №306 РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Держреєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) до 01.08.2021 р.
Отже, щодо зазначення у фіскальних чеках обов’язкових реквізитів, зазначених у п. 3 Наказу №306, маємо відстрочення ще на рік.
Однак вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині: відображення ідентифікатора еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати; ідентифікатора платіжного пристрою; суми комісійної винагороди (у разі наявності); виду операції; реквізитів електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустиммх правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ», а також позначки щодо режиму роботи (офлайн/онлайн), в якому створений касовий чек ПРРО, застосовуються з 01.08.2020 р., тобто з набуття чинності Наказом №306, без будь-якого відстрочення.
Для того, щоб суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж товару та надання послуг через інтернет з отриманням оплати за них за допомогою платіжних систем (електронних платежів) мали змогу застосовувати РРО чи ПРРО, програмне забезпечення таких реєстраторів має передбачати підключення до сервісу таких платіжних систем.
Доопрацювання наявних РРО за необхідності має проводитися виробниками/центрами сервісного обслуговування РРО у рамках укладених договорів між суб’єктами господарювання – користувачами РРО та центрами сервісного обслуговування. Тому витрат на доопрацювання наявних РРО на підставі договорів із сервісними центрами не уникнути.
Податкові органи (ДПС в ІПК від 16.03.2020 р. №1087/6/99-00-05-04-01-06/ІПК, від 13.03.2020 р. №1032/6/99-00-05-04-01-06/ІПК, ГУ ДФС у Волинській області в ІПК від 19.02.2020 р. №685/ІПК/03-20-05-05-06, ГУ ДПС у Київській області в ІПК від 03.01.2020 р. №9/ІПК/10-36-05-06-20) не одноразово наполягали на застосуванні РРО на загальних підставах з видачею розрахункового документа встановленої форми (чеку з РРО) при отриманні споживачем товарів чи послуг, в т. ч. замовлених та сплачених через мережу Інтернет.
Нагадаємо, що за непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), на підставі п. 1 ст. 17 Закону №265 застосовуються фінансові санкції у розмірах:
- 1 грн. – вчинене вперше;
- 100% вартості проданих товарів (послуг) за кожне наступне вчинене порушення.
Чому реквізитів у фіскальних чеках побільшає з 1 серпня?
Про те, що чинні вимоги до форми та змісту фіскального чека (касового чека РРО) пропонується доповнити новими реквізитами, ми писали тут.
Насамперед такі зміни спричинені запровадженням з 1 серпня 2020 р. можливості застосування суб’єктами господарювання програмних РРО. При цьому дата, з якої ця подія має відбутися, була перенесена через карантин, про що ми писали тут. Так, запровадження програмних РРО було перенесено на 1 серпня 2020 року, а введення можливості отримання кешбеку покупцями у разі подання скарги на продавця – на 1 січня 2021 року.
Але це не єдина причина змін. Наступною причиною є зміна законодавства з РРО. Так, з 1 серпня 2020 р. всі суб’єкти господарювання, які торгують підакцизними товарами, у кожному чеку РРО чи програмного РРО перед назвою товару зобов'язані зазначати відповідний код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Про це ми писали тут.
Нові реквізити фіскального чека на товари (послуги)
З дати набрання чинності Наказом №306 фіскальний чек на товари (послуги) повинен мати такі обов'язкові реквізити (нові ми виділили!):
1) Відомості про продавця:
- найменування суб’єкта господарювання (рядок 1);
- назва господарської одиниці. Це найменування, яке зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею і відповідає довіднику «Типи об'єктів оподаткування» та повідомлене ДПС за ф. №20-ОПП (рядок 2);
- адреса господарської одиниці. Це адреса, яка зазначена в документі на право власності чи користування господарською одиницею (назва населеного пункту, назва вулиці, номер будинку / офісу / квартири) та повідомлена ДПС ф. №20-ОПП (рядок 3);
- ІПН (якщо продавець є платником ПДВ) та ІД (податковий номер/серія та номер паспорта, для тих фізосіб, які від податкового номеру відмовились) (рядки 4 та 5);
2) Відомості про товар (послугу):
- кількість товару (послуг) та вартість одиниці виміру (рядок 6);
- код товарної категорії згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів!) (рядок 7);
- цифрове значення штрихового коду товару. Воно зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, або за бажанням продавця (рядок 8);
- назва товару (послуги), його вартість та літерне позначення ставки ПДВ (рядок 9);
3) Відомості про платіжну операцію:
- ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати (рядок 10);
- ідентифікатор платіжного пристрою (рядок 11);
- суму комісійної винагороди (у разі наявності!) (рядок 12);
- вид операції (рядок 13);
- реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ» (рядок 14);
- напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, Код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду) (рядок 15);
- підпис касира (якщо це передбачено правилами платіжної системи!), перед яким друкується відповідно напис «Касир» (рядок 16);
- підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ» (рядок 17);
- форма оплати, сума коштів та валюта операції (рядок 18);
- загальна сума придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком (рядок 19);
- сума ПДВ із літерним та відсотковим позначенням ставки податку (рядок 20);
- сума акцизного податку з літерним та відсотковим позначенням ставки податку (рядок 21);
- округлення (звісно, заповнюється лише у разі застосування!) (рядок 22);
- сума до сплати (рядок 23); Новими правилами оформлення фіскального чека прописано, що якщо загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) не кратна найменшому номіналу грошових знаків національної валюти, встановленому НБУ як засіб платежу, результат округлення суми оплати у готівковій формі, виконаний відповідно до вимог Нацбанку щодо оптимізації обігу монет дрібних номіналів, друкується після рядка 21 з написом «Заокруглення». Наступним рядком друкується «До сплати» і сума після заокруглення;
- фіскальний номер касового чека / фіскальний номер електронного касового чека, дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда!) проведення розрахункової операції (рядок 24);
- QR–код (зазначається у разі наявності!). Цей код містить у собі код автентифікації повідомлення (МАС) цього чека, дату і час здійснення розрахункової операції, фіскальний номер касового чека/фіскальний номер електронного касового чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО / фіскальний номер ПРРО) (рядок 25);
- позначку щодо режиму роботи (офлайн/онлайн), в якому створений касовий чек ПРРО (рядок 26);
- контрольне число, сформоване в режимі офлайн (для касового чека, що створюється програмним РРО!) (рядок 27);
- заводський номер РРО, перед яким друкуються великі літери «ЗН». Заводський номер для ПРРО не зазначається (рядок 28);
- фіскальний номер РРО/фіскальний номер програмного РРО (рядок 29);
- напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та графічне зображення найменування або логотипу виробника (рядок 30).
Зверніть увагу!
Як ми вже зазначили вище, деякі рядки нової форми фіскального чека заповнюються лише за потреби. Про це зазначено і у примітках до цієї форми.
Наприклад, рядки 10 – 17 чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО. При цьому рядки 14, 15, 17 фіскального чека повторюються відповідно до кількості електронних платіжних засобів, з використанням яких здійснюється оплата.
Рядок 18 фіскального чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати. У разі здійснення оплати лише в готівковій формі дозволяється не друкувати цей рядок.
Рядки 6 – 9 чека на товар (послугу) повторюються відповідно до кількості різних найменувань товарів (послуг), які оплачені за одним касовим чеком. Якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) дорівнює одиниці виміру, відомості про товар (послугу) можна друкувати в одному рядку.
Якщо РРО працює з цінами (тарифами), що включають ПДВ, в фіскальному чеку друкується вартість кожного товару (послуги) з урахуванням ПДВ, інакше – вартість без урахування ПДВ. При цьому рядки 20, 21 фіскального чека повторюються відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ та акцизного податку. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, якщо сума ПДВ або акцизного податку дорівнює нулю.
Нові реквізити фіскального чека видачі коштів
Якщо попередня форма фіскального чека, яку ми розглядали вище, складається і надається покупцю при продажу товарів (послуг), то фіскальний чек видачі коштів – це розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) РРО або програмним РРО під час проведення розрахунків у разі видачі коштів покупцеві під час повернення товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу та в інших випадках.
Хоча причина складання цього чека інша, з дати набрання чинності Наказом №306 ця форма фіскального чека повинна містити обов'язкові реквізити, які ми навели вище!
Різниця між цими формами чеків полягає лише в тому, що у чеку видачі коштів:
- рядок 6 містить інформацію про кількість операції повернення;
- рядок 9 містить інформацію про назву операції виплати або назву товару;
- у рядку 19 зазначається загальна сума виданих за чеком коштів;
- рядок 28 (який відповідає рядку 30 в чеку на товар/послугу) містить напис «ВИДАТКОВИЙ ЧЕК» та графічне зображення найменування або логотипу виробника.
А ще у чеку видачі коштів відсутня інформація щодо округлення та розрахованої за рахунок його застосування суми коштів до сплати (які є в рядках 22 та 23 чека на товар/послугу). Відповідно зсувається й нумерація рядків. Саме тому в чеку видачі коштів 28 рядків, а не 30, як у чеку на товар (послугу).
Спеціальні правила для складання чека на видачу коштів (видаткового чека)
Рядки 6 – 9 видаткового чека повторюються відповідно до кількості типів операцій виплати, які проведені за одним видатковим чеком. Якщо однотипні операції виплати не повторюються, то відомості про операцію можна друкувати в одному рядку. Якщо РРО працює з цінами (тарифами), що включають ПДВ, то у видатковому чеку друкується сума коштів за кожною операцією виплати з урахуванням ПДВ, інакше – сума коштів без урахування ПДВ.
Рядки 10 – 17 видаткового чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО.
Рядок 18 видаткового чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати. У разі здійснення виплати лише в готівковій формі дозволяється не друкувати цей рядок.
Рядки 20, 21 видаткового чека повторюються відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ та акцизного податку. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, якщо сума ПДВ або акцизного податку дорівнює нулю.
У видатковому чеку, надрукованому РРО, що забезпечує окреме накопичення у фіскальній пам'яті додатних та від'ємних сум, перед сумою виданих коштів може друкуватися знак «-» (мінус).».
Зверніть увагу: Наказом №306 затверджено й нову форму фіскального касового чека за операціями з приймання готівки для її подальшого переказу. Проте цю форму чеку ми розглянемо в окремій статті, яка вийде найближчим часом.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!