На засіданні Кабінету Міністрів міністр фінансів Оксана Маркарова представила новації бюджетного процесу, які набули чинності після підписання Президентом України 8 січня закону №8044 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (про правову основу для впровадження середньострокового бюджетного планування)».
У своєму виступі Оксана Маркарова назвала перехід на середньострокове бюджене планування головною бюджетною реформою країни.
«Останні три роки нам вдавалося вчасно подавати, розглядати і виконувати бюджети. Але ми бачили проблеми, які однорічне планування не дозволяє вирішити. Це і непередбачуваність бюджетної та податкової політики, і відсутність цілісної системи стратегічного планування, коли є стратегія, а бюджетом забезпечується виконання окремих її пунктів і тільки на рік, а далі є певна невизначеність, це і сфокусованість виключно на затратах. Тепер ці питання можна буде вирішити», – сказала вона.
Основні новації, які тепер є обовязковими, це узгодження стратегічного і бюджетного планування, запровадження нової Бюджетної декларації, яка по факту стає головним документом бюджетного процесу, новий бюджетний календар і розширення бюджетних правил.
Зміст Бюджетної декларації суттєво міняється. На додаток до незмінних вимог – дефіцит, державний борг, темпи зростання ВВП – з’являються нові. Це загальні граничні показники видатків на три роки, це граничні показники видатків для кожного з головних розпорядників, це цілі державної політики у відповідній сфері, це оцінка фіскальних ризиків і проведення оглядів видатків.
«Нову декларацію ми будемо подавати до 15 травня на розгляд Кабінету Міністрів, однак у нас не з’являється додаткового часу, і вже з наступного тижня треба починати роботу», – підкреслила Оксана Маркарова.
У лютому Мінфін очікує отримати від головних розпорядників інформацію, яка включатиме пропозиції про зміни у структурі витрат головного розпорядника (у тому числі зміни переліку та змісту бюджетних програм) з урахуванням нових політик та розрахунок вартості кожної політики.
У квітні Мінфін доведе до головних розпорядників орієнтовні граничні показники видатків, а головні розпорядники мають надати Мінфіну інформацію про цілі державної політики у відповідній сфері діяльності та показники їх досягнення.
«Ми розраховуємо на затвердження Бюджетної декларації парламентом до 15 липня, щоби мати на наступні три роки чіткі показники і вчасно – до 15 вересня – подати проект Державного бюджету», – зазначила міністр.