Міністерство економічного розвитку і торгівлі відповіло на запит щодо одержання документів дозвільного характеру госпсуб’єктами, що перебувають у стадії припинення підприємницької діяльності.
Міністерство нагадує, що підприємницька діяльність припиняється: з власної ініціативи підприємця; у разі закінчення строку дії ліцензії; у разі припинення існування підприємця; на підставі рішення суду у випадках, передбачених ГКУ та іншими законами (ч. 1 ст. 51 ГКУ).
Юрособа припиняється в результаті передання свого майна, прав та обов’язків іншим юрособам-правонаступникам або в результаті ліквідації (ст. 104 ЦКУ).
Держреєстрація припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця проводиться у разі (ст. 46 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців»): прийняття фізособою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності; смерті фізособи-підприємця; постановлення судового рішення про оголошення фізособи померлою або визнання безвісно відсутньою; постановлення судового рішення про визнання фізособи, яка є підприємцем, недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності; постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця.
Підприємницька діяльність вважається припиненою з дня внесення до ЄДР юросіб та фізосіб ? підприємців запису про її припинення. Тож з такого моменту госпсуб’єкти втрачають підприємницьку правосуб’єктність, а отже, і право провадити будь-яку госпдіяльність.
Законодавством передбачено підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру, серед яких немає такої підстави, як перебування госпсуб’єкта у стадії припинення підприємницької діяльності (ч. 5 ст. 4-1 Закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»). Тож госпсуб’єкти можуть звернутися за одержанням документів дозвільного характеру та подавати декларації для реєстрації до моменту внесення в ЄДР запису про їхнє припинення.
Разом з тим уповноважений орган наголошує, що згідно з ч. 7 ст. 4-1 Закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставою для анулювання документа дозвільного характеру є: звернення госпсуб’єкта із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; припинення юрособи, якщо інше не визначено законом; припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця; встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.