Податківці у підкатегорії 113.04 «ЗІР» вказали, що з 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №3817), ст. 72 якого визначено нові вимоги та порядок подання ліцензіатами звітів про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – звіти).
З урахуванням набрання чинності та введення в дію розд. VII (крім п. 22, 23 і 25 ч. 2 ст. 46, ст. 49) Закону №3817 (абзац шостий п. 1 розд. ХІІ «Прикінцеві положення» Закону №3817) ліцензування деяких видів діяльності запроваджується вперше з 01.01.2025, зокрема здійснення ферментації тютюнової сировини та вирощування тютюну.
Пунктом 2 розд. ХІІ «Прикінцеві положення» Закону №3817 установлено, що Закон України від 19.12.1995 №481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №481) втрачає чинність з 01 січня 2025 року, положення Закону №481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону №3817.
Частиною 3 ст. 72 Закону №3817 визначено терміни подання виробниками спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які здійснюють виробництво та/або ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України зазначених товарів (продукції), суб’єктами господарювання, які здійснюють оптову торгівлю спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України зазначених товарів (продукції), суб’єктами господарювання, які здійснюють ферментацію тютюнової сировини та суб’єктами господарювання які отримали ліцензію на право вирощування тютюну до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за формою та в порядку, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, відповідних звітів.
Крім того, зазначеною нормою передбачено, що ліцензіат, який самостійно виявив помилки у поданому ним звіті, зобов’язаний подати уточнений звіт. Якщо уточнений звіт подано до кінця місяця, наступного за звітним місяцем, за який було допущено помилку, штраф, встановлений п. 30 ч. 2 ст. 73 Закону №3817, не застосовується.
Також ч. 4 - 6 ст. 72 Закону №3817 визначено форми та терміни подання звітів для малих виробництв дистилятів, виноробної продукції і пива та передбачено, що якщо у кварталі, наступному за звітним роком, суб’єкт господарювання самостійно виявив помилки у поданому ним щорічному звіті, він зобов’язаний подати уточнений звіт до кінця такого кварталу, а штрафи, встановлені п. 31 - 33 ч. 2 ст. 73 Закону №3817 відповідно, не застосовуються.
Отже, з метою виправлення помилок, допущених під час заповнення звітів, суб’єктам господарювання необхідно подати уточнені звіти.