Останнім часом юрособи та підприємці при зверненні до нотаріуса або самі подають витяг (виписку), або сплачують нотаріусам за послуги з їх отримання. Наприклад, якщо необхідно посвідчити підписи на картці зі зразками підписів для банківського рахунка.
Дії нотаріусів цілком зрозумілі — вони мають переконатись у цивільній право- та дієздатності особи, яка звернулася.
Щодо юросіб та підприємців, то це виявляється досить затратним, адже, скажімо, базовий витяг коштує 57,80 грн, якщо вони самостійно звертаються до держреєстратора. Якщо ж такий витяг бере нотаріус, вартість його послуг значно зростає.
Водночас не всім нотаріусам ведеться однаково.
Відомості з ЄДР є відкритими і загальнодоступними. Починаючи з січня 2013 року нотаріуси отримали право доступу до даних ЄДР через комп'ютерну мережу.
Для одержання витягів із ЄДР нотаріусу достатньо лише укласти відповідний договір з технічним адміністратором ДП «Інформаційно-ресурсний центр». Зрозуміло, що такий договір є оплатним.
Як зазначає Мін'юст, на сьогодні нотаріусам забезпечено й безкоштовний доступ до відомостей ЄДР через офіційний веб-сайт Державної реєстраційної служби України (http://www.drsu.gov.ua) шляхом пошуку та перегляду інформації про юросіб та підприємців.
Але подана на веб-сайті інформація є дуже обмеженою. Наприклад, там немає даних про засновників юрособи, про осіб, які мають право без довіреності підписувати угоди від імені юрособи, про органи управління юрособи, про назву установчого документа тощо.
Й оскільки при вчиненні окремих нотаріальних дій без витягу не обійтись, то зазначимо, що послуги нотаріуса, який уклав договір щодо доступу до ЄДР з можливістю формування витягу, є значно дешевшими.
Незважаючи на те, що такий договір не є обов'язковим і його укладання залежить лише від бажання нотаріусів, юрособи та підприємці отримали можливість вибору нотаріуса, що саме по собі сприяє штучній конкуренції у сфері надання нотаріальних послуг (Лист Мін'юсту від 08.08.2013 р. №8303-0-2613/13.1).