Митниця посилює стратегічний розвиток цифрових платформ для управління митними ризиками.
У межах підготовки України до вступу в ЄС Держмитслужба активно працює над створенням однієї із ключових ІТ-систем – Автоматизованої Системи Управління Ризиками, передбаченої Стратегічним планом цифровізації митниці.
Основна мета розробки цієї системи – автоматизація митних процесів у сфері управління ризиками, що відповідають європейським стандартам. Як допоміжний елемент АСУР планується розробка концептуально нового програмно-інформаційного комплексу – Менеджер профілів ризику, який дасть змогу підвищити ефективність адміністрування існуючих та створення нових профілів ризику.
«Впровадження Автоматизованої Системи Управління Ризиками – це не тільки оновлення ІТ-інфраструктури, а й фундаментальний крок до європейських стандартів. Ця система дозволить мінімізувати людський фактор і збалансувати контроль. Водночас Менеджер профілів ризику стане ключовим елементом цього процесу, підвищуючи точність та якість аналізу. Наші ІТ-системи мають стати частиною європейської цифрової екосистеми, і ми рухаємося до цього стратегічно і планомірно», - підкреслює Олег Ніколайчук, заступник Голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку.
Наразі над технічними специфікаціями до цих систем працює робоча група, до складу якої входять представники Департаменту профілювання митних ризиків і Департаменту з питань цифрового розвитку Держмитслужби, а також експерти EU4PFM, залучені спеціально для цього проекту.
Зокрема, латвійський експерт Александрас Нечипорукс надає коментарі щодо функціональних частин систем, спираючись на позитивний досвід роботи латвійської митниці, який є одним із найкращих у ЄС.
«Обговорення кожної зі специфікацій для розробки документа, на основі якого відбудеться закупівля послуг на створення системи, встановлення дедлайнів та моніторинг виконання - це і є наша дорожня карта на 3 найближчі місяці», - зазначив міжнародний експерт EU4PFM з митних питань Вітяніс Алішаускас, наголошуючи на обмеженому часі для розробки та імплементації необхідних ІТ-систем.