• Посилання скопійовано

Відеоспостереження на об'єктах митного складу: проєкт постанови КМУ

Оприлюднено проєкт вимог до облаштування та функціонування систем відеоспостереження на об’єктах підприємств, яким надано авторизації на провадження експлуатації митного складу та складу тимчасового зберігання

Відеоспостереження на об'єктах митного складу: проєкт постанови КМУ

19 лютого 2025 року Мінфін оприлюднив проєкт постанови КМУ «Про затвердження вимог до облаштування та  функціонування систем відеоспостереження на об’єктах підприємств, яким надано авторизації на провадження експлуатації митного складу та складу тимчасового зберігання, дозволи на провадження діяльності з експлуатації магазину безмитної торгівлі та вільної митної зони комерційного або сервісного типу».

Згідно з пояснювальною запискою, проєкт постанови розроблено на виконання пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3926-IX  та реалізації вимог частини четвертої статті 404 МКУ.

 

Які вимоги будуть встановлені до облаштування та функціонування систем відеоспостереження?

Згідно з проєктом цих Вимог:

1. Облаштування об’єктів підприємств системами відеоспостереження (далі – СВС) здійснюється з метою забезпечення дотримання норм МКУ, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, запобігання та протидії контрабанді, боротьбі з порушеннями митних правил, в тому числі вчасного реагування на правопорушення, аналізу, проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації або дозволу на провадження відповідної діяльності підприємства, тощо.

2. Утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, вільних митних зон мають забезпечити облаштування та функціонування на об’єктах підприємств СВС (крім об’єктів, утворених на газосховищах або резервуарах, призначених для зберігання нафти, що переміщується трубопровідним транспортом).

3. Під час проведення митними органами оцінки відповідності підприємств затверджену керівником підприємства (заявника) схему розміщення відеокамер, кількість відеокамер і кути їх огляду погоджує митниця (керівник митниці (особа, яка виконує його обов’язки)), у зоні діяльності якої заплановано розміщення об’єкта підприємства.

4. Відповідальним за організацію роботи та технічний стан СВС є керівник підприємства, на об’єкт якого надано відповідну авторизацію або дозвіл на провадження діяльності.

5. Відеокамери мають бути розміщені так, щоб пряме світло (сонячне чи від іншого джерела) не потрапляло в їх об’єктив та повністю забезпечувати фіксацію відеозображення (достатнього для спостереження (нагляду) як у світлу, так і в темну пору доби):

  • всіх в’їздів і виїздів на/з об’єкт(а) та територією його периметру;
  • всіх воріт або дверних отворів об’єкта, через які здійснюється ввезення або вивезення товарів;
  • всіх віконних отворів об’єкта (у разі їх наявності або якщо вони за конструктивними особливостями можуть бути відкритими);
  • місць накладання (зняття) пломб спеціального типу та митного забезпечення на об’єкті підприємства (у разі наявності таких місць на об’єкті підприємства);
  • місць обробки, проведення навантажувально-розвантажувальних операцій та обладнання для зважування товарів, огляду і зберігання товарів, маркування товарів для магазинів безмитної торгівлі;
  • інших місць, визначених підприємством і погоджених з керівником митниці (особою, яка виконує його обов’язки);
  • фактів реалізації товарів у магазинах безмитної торгівлі (шляхом встановлення відеокамер над робочими місцями касових зон торговельного залу (залів) магазинів безмитної торгівлі).

6. Місце розміщення відеокамер і їх кількість визначається з урахуванням:

  • особливостей конструкції об’єктів підприємств, призначених для зберігання товарів, або залежно від операцій, що здійснюватимуться з товарами;
  • необхідності фіксації операцій з розміщення товарів на об’єктах підприємств, а також під час їх випуску з цих об’єктів, продажу у магазинах безмитної торгівлі.

7. Відеоінформацію мають зберігати утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, вільних митних зон не менше як 365 днів.

8. Утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, вільних митних зон забезпечують віддалений доступ до наявної СВС митниці, в зоні діяльності якої розташовано об’єкт підприємства, відповідному підрозділу Держмитслужби для дистанційного перегляду відеозображення у режимі реального часу та в режимі перегляду архіву.

9. У разі виходу з ладу СВС або її елемента (відеокамери тощо) утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, вільних митних зон невідкладно припиняють операції з товарами, що зберігаються / розміщуються / реалізуються під митним контролем на об’єкті підприємства, письмово інформують митницю про вихід з ладу СВС та період, протягом якого буде відновлено роботу СВС чи її елементів, вживають заходи щодо відновлення роботи СВС.

10. Утримувачі митних складів, складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі, вільних митних зон надають митниці відеоінформацію за письмовим запитом її керівника (особи, яка виконує його обов’язки).

 

Коли набере чинності ця постанова?

Очікується, що ця постанова (у разі затвердження) набере чинності з 19 квітня 2025 року, але не раніше дня її опублікування. А поки що зауваження та пропозиції щодо змісту проєкту постанови просимо надавати протягом місяця з дня оприлюднення проєкту постанови та відповідного аналізу регуляторного впливу у письмовій та/або електронній формі за адресами:

  • Міністерство фінансів України, 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11, e-mail: infomf@minfin.gov.ua;
  • Державна регуляторна служба України, 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11,  е-mail: inform@drs.gov.ua.

Також проєктом встановлено, що протягом 12 місяців з дня набрання чинності Законом від 22.08.2024 №3926-IX, ці вимоги не застосовуються щодо підприємств, яким митні органи надали дозволи на провадження діяльності з відкриття та експлуатації митного складу, складу тимчасового зберігання, магазину безмитної торгівлі, вільної митної зони комерційного або сервісного типу.

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»