• Посилання скопійовано

Недоплата нерезидентом за експортним договором «незначної» суми: які наслідки для експортера?

Нерезидент поніс витрати на митні платежі та податки у своїй країні щодо отримання та повернення товару на загальну суму 2000 євро. На цю суму він планує недоплатити резиденту за інший поставлений товар. Розглянемо, які наслідки такої недоплати для експортера

Недоплата нерезидентом за експортним договором «незначної» суми: які наслідки для експортера?

Коментар до ІПК ГУ ДПС у Вінницькій області від 15.05.2025 №2658/ІПК/02-32-07-06-13

Відразу зазначимо, що ДПС при наданні відповідей на поставлені запитання наводить лише норми законодавства, але висновків з них не робить, вочевидь надаючи таке право самому платнику податків. Тож і ми, з аналізу наведених норм, спробуємо зробити висновки самостійно.

 

1. Чи підпадає ця експортна операція, за якою кошти надійдуть в неповному розмірі, під валютний нагляд?

Відповідно до п. 6 розд. II Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7 (далі – Інструкція №7) під валютний нагляд потрапляють операції, зокрема, з експорту товарів, розрахунки за які дату митного оформлення вивезення таких товарів, не завершені. Тобто кошти від продажу нерезиденту товару на поточний рахунок резидента не надійшли або надійшли не в повному обсязі, або в банку немає інформації про завершення розрахунків за такою операцією.

При цьому банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми (пп. 1 п. 9 розділу ІІІ Інструкції №7).

Незначний розмір валютної операції – розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату здійснення операції), який є меншим ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (пп. 7 п. 2 розділу І Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5).

Згідно зі ст. 20 Закону України від 06.12.2019 №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» наразі розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу, – 400 000 грн.

За курсом євро, встановленим НБУ на 19.05.2025 (46,449 грн за 1 євро) 400 000 грн – це 8 611,60 євро. Тобто це гранична сума, при недоплаті якої банк знімає операцію з валютного нагляду.

Якщо недоплата за ЗЕД-договором становитиме лише 2 000 євро, то банк має зняти її з валютного нагляду, не чекаючи остаточного розрахунку. 

 

2. Які будуть штрафні санкції при перевірці податковим органом цієї операції, якщо за нею залишиться заборгованість покупця в розмірі 2000 євро?

Відповідальність за порушення граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями визначена ч. 5 ст. 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» і передбачає нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% від суми неодержаних грошових коштів.

Однак у наведеній ситуації йдеться про незначну суму заборгованості, яку банк (виходячи із наведеного вище) зніме з валютного нагляду, не чекаючи повного її погашення.

Якщо ЗЕД-договір знятий з валютного нагляду, пеня підприємству не нараховуватиметься.

 

3. Через який час можна буде списати цю дебіторську заборгованість і за рахунок витрат чи прибутку?

Конкретної відповіді на це запитання ДПС у коментованій ІПК не дає. Зазначає лише, що згідно із правилами бухгалтерського обліку підставою для списання дебіторської заборгованості є визнання її безнадійною.

Додамо, що відповідно до п. 4 НП(С)БО 10 безнадійна дебіторська заборгованість – це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої:

  • минув строк позовної давності;
  • існує впевненість, що вона не буде повернута боржником.

Тобто за нормами НП(С)БО 10 заборгованість стає безнадійною не лише тоді, коли минув строк позовної давності, а й тоді, коли підприємство впевнене в її неповерненні боржником.

Висновок: підприємство може або чекати закінчення строку позовної давності (з урахуванням особливостей обчислення позовної давності у сфері ЗЕД) або ж підписати з нерезидентом документ (договір, додаткову угоду, акт тощо) щодо «прощення» заборгованості за відповідним договором і списати її датою підписання такого документа. Адже саме цією датою «з’явиться впевненість» у тому, що цю заборгованість вже не буде погашено.

Що стосується списання заборгованості, то від редакції зазначимо, що вона списується згідно з п. 11 НП(С)БО 10:

  • якщо щодо цієї заборгованості формувався резерв сумнівних боргів, то вона списується в рахунок зменшення цього резерву (Д-т 38 – К-т 362);
  • якщо резерв не створювався або його недостатньо, то вона списується за рахунок витрат: Д-т 944 – К-т 362.

Тобто за рахунок прибутку заборгованість у будь-якому випадку не списується.

Автор: Олена Жураківська

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»