Підвищення податків збільшує доходи тільки до певного моменту і як тільки досягається критична точка – далі доходи бюджету або не ростуть, або ж скорочуються.
Про це йдеться у невеликому дослідженні проекту "Ціна держави", яке було опубліковано на Facebook.
Так, для прикладу наводиться "Крива Лафера" – зв'язок між рівнем податків та доходами бюджету.
"Де саме ця критична точка для окремо взятої країни? Чіткої відповіді немає і науковці продовжуються свій пошук. Відкритим питання "критичної точки" залишається і для України", - зауважують експерти.
Проте, вони наголошують, що є факти, які підштовхують до думки, що з підвищенням податків в нашій країні вже потрібно завершувати.
По-перше – це рівень перерозподілу ВВП через бюджет. У 2014 році він становиить 50,3% ВВП.
"Звичайно, є країни, для яких цей показник вищий (як то Данія, 57.6% ВВП), але для такого рівня перерозподілу потрібно мати розвинені суспільні інституції. Якщо розвинених інституцій немає, то можна повторити банкрутство Греції, яка перерозподіляла через бюджет 52% ВВП", - зазначають експерти.
По-друге – це результати збільшення податків останнього року. Наприклад, у серпні поточного року була стрімко підвищена рентна плата на добуток корисних копалин.
"Однак до бажаного ефекту це підвищення поки що не призвело – ріст доходів виявився дуже помірним", - наголошуються в повідомленні проекту.
"Звичайно, наведені приклади, напевне, мають свої технічні нюанси (можливо, наші газовики через місяць-другий потішать нас ростом добутку та збільшать відрахування до бюджету), але навіть такі цифри є хорошим стимулом щоб задуматись все-таки про скорочення видатків замість подальшого нарощування податкового тиску", - підсумовують експерти.