У листі від 10.11.2016 р. №7430/В/26-15-13-02-15 ДФС у м. Києві нагадує, що згідно з пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходом підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом звітного періоду:
- в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
- матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ПКУ.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Саме на підставі пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходи фізособи - підприємця від продажу рухомого майна не включаються до доходу фізособи - підприємця на єдиному податку та оподатковуються у загальновстановленому порядку, відповідно до розділу IV ПКУ.
Зокрема, дохід від продажу рухомого майна фізособи оподатковується відповідно до ст. 173 ПКУ.
Як відомо, перший продаж авто у звітному році звільняється від оподаткування ПДФО. Продаж другого та інших автомобілів в цьому ж році обкладається ПДФО за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%. Про це також читайте тут>>
Але у коментованому листі податківці зробили дивний висновок: «якщо продаж автомобілів носить систематичний характер, така діяльність фізичної особи є підприємницькою та повинна здійснюватися на загальній системі оподаткування відповідно до статті 177 ПКУ». При цьому податківці не пояснюють, що таке систематичний характер продажу. Немає визначення цього терміну і в ПКУ.
Навіть, якщо вважати, що систематичний характер доводить неодноразова продаж товарів протягом календарного року, ми не можемо погодитися із таким висновком ДФС, і ось чому.
У звичайному випадку дохід від систематичного продажу товарів має оподатковуватися єдиним податком, якщо фізособа-підприємець на момент такого продажу перебуває на спрощеній системі. Це правило застосовується щодо будь-яких товарів, продаж яких дозволено здійснювати платникам єдиного податку.
Що стосується систематичного продажу автомобілів, які є підакцизними товарами, то при здійсненні такої діяльності на підприємця чекають наслідки у вигляді переходу на загальну систему оподаткування. Адже займатися продажем підакцизних товарів "єдинникам" заборонено.
Нагадаємо, що згідно з пп. 5 пп. 298.2.3 ПКУ у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, такий платник єдиного податку повинен перейти на сплату податку на прибуток з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Але і в цьому випадку, дохід від продажу таких автомобілів, отриманий в останньому звітному періоді перебування на спрощеній системі оподаткування, має оподатковуватися саме єдиним податком за ставкою 15% (п. 293.4 ПКУ).