Артем Середа, партнер allTax юридичні та податкові радник
Яка мета проведення обшуку у майнера криптовалюти?
Обшук та виїмка є негласними слідчими діями та проводяться відповідно до положень ст. 234 КПКУ. Метою проведення обшуку майнера криптовалюти може бути: виявлення відомостей про вчинення кримінального правопорушення (чи дійсно здійснюється майнинг криптовалюти); фіксація відомостей про вчинення кримінального правопорушення (з метою встановлення, що діяльність з майнинигу здійснювалася певною особою, або групою осіб, та у певному приміщенні); відшукання знаряддя кримінального правопорушення (безпосередній пошук обладнання для майнингу з метою його вилучення); відшукання майна, яке було здобуте у результаті вчинення злочину (пошук грошей, дорогоцінних металів, банківських карток, іншого майна, яке було придбано в результаті майнингу криптовалюти); встановлення місцезнаходження осіб, яких рошукує поліція (безпосереднє виявлення фізичних осіб, які переховуються від правоохоронних органів). Відзначаємо, що перелік підстав для проведення обшуку є вичерпним. Чинний КПК України забороняє проводити обшук у майнера за інших підстав.
За яких умов правоохоронці можуть провести обшук у майнера криптовалюти?
Єдиною умовою для проведення обшуку у майнера криптовалюти є наявність у правоохоронців ухвали слідчого судді місцевого загального суду. Така ухвала має бути винесена в межах територіальної юрисдикції, в якій знаходиться слідчий. Відзначаємо, що закон обмежує слідчого лише у виборі місця звернення до суду, визначаючи лише той суд, який знаходиться в тому самому районі, що й слідчий. В той же час, закон не обмежує слідчого у місці проведення обшуку. Тобто, слідчий Подільського управління поліції ГУ НП у м. Києві має право звернутися з клопотанням про проведення обшуку у майнера криптовалюти лише до Подільського районного суду м. Києва. При цьому, слідчий має право зазначати в клопотанні про проведення обшуку на території як Подільського так і будь-якого іншого району.
Які основні підстави для проведення обшуку у майнера криптовалюти?
Здійснення будь-яких банківських операцій або операцій з криптовалютою з використанням тимчасово-окупованих територій; отримання або надсилання криптовалюти особам, щодо яких ведеться досудове розслідування у будь-якому кримінальному провадженні; переховування осіб, які перебувають у розшуку правоохоронців, є найбільш-поширеними підставами для проведення обшуків у майнерів криптовалюти. Відсутність офіційної реєстрації в держанвих та податкових органах суб’єктом підприємницької діяльності або юридичної особи буде добавляти аргументів слідчому для проведення обшкуку у такого майнера. Звичайно, що це є не основною підставою обшуку у майнера криптвалюти, але є ключовим аргументом для суду щодо надання дозволу на проведення обшуку. Враховуючи, що більшість фізичних осіб здійснюють майнинг без реєстрації підприємницької діяльності, слідчі вносять до ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань) відомості за ст. 212 ККУ (ухилення від сплати податків) та отримують законні підстави для проведення обшуку. Якщо, фізична особа зарєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності як ФОП або ТОВ, то пошириною є ситуація, коли працівники поліції вносять відомості до ЄРДР за ст. 190 (шахрайство) та ст. 205 ККУ (фіктивне підприємництво) та будуть проводити обшук у такого майнера криптовалюти.
Які дії майнера криптовалюти, якщо до нього прийшли з обшуком?
По-перше, необхідно отримати ухвалу слідчого судді, якою надається дозвіл на проведення обшуку. По-друге, уважно вивчити зміст ухвали суду щодо того, які предмети дозволяється вилучати, а також строк дії ухвалу суду. Максимальний строк дії ухвали слідчого судді на проведення обшуку може складати один місяць. Якщо протягом цього часу правоохоронці не проведуть слідчу дію, вважається, що ухвала суду не має будь-якого юридичного значення та для проведення обшуку та виїмки слідчому необхідно отримувати нову.
ВАЖЛИВО! Іноді, майнерові криптовалюти варто не помічати певних порушень, щоб у адвоката майнера були підстави визнати обшук та виїмку незаконними та повернути вилучене обладнання.
По-третє, перевірити документи осіб, що проводять обшук. По-четверте, бажано повідомити близького родича про проведення обшуку та місця проведення обшуку. По-п’яте, з метою уникнення зловживань зі сторони правоохоронців, пересвідчитися про те, що обшук фіксується на відео. Також необхідно пересвідчитися у наявності двох понятих, які мають бути присутні під час проведення обшуку та виїки. Майнер криптовалюти має право просити слідчого залучити до слідчої дії своїх понятих, наприклад, сусідів, хоча, зазвичай, працівники поліції приїжджають зі «своїми» понятими.
Де саме правоохоронці мають право проводити обшук?
Закон наділяє слідчого широкими повноваженнями щодо проведення обшуку та виїмки. На прохання слідчого необхідно відкривати всі двері, шухляди, сейфи, тощо. Якщо слічий знайшов цікаві для нього речі, інформацію про них необхідно заносити до протоколу обшуку та виїмки.
На якій стадії адвокат має право бути допущеним до участь в обшуці майнера?
Якщо під час обшуку та виїки прибув адвокат, майнер криптовалюти має право просити слідчого допустити адвоката до проведення слідчої дії на будь-якій стадії. Слідчий зобов’язаний допустити адвоката навіть по середині обшуку та виїмки. У випадку недопуску адвоката слідчим до проведення обшуку, про таке порушення обов’язково необхідно зазначати в протоколі обшуку. Якщо допуск адвоката відбувся після завершення обшуку та виїмки, хоча адвокат приїхав під час обшуку, про таке порушення необхідно подати скаргу до прокуратури на бездіяльність слідчого щодо недопуску адвоката. Ймовірно, що прокуратура не визнає таке порушення слідчим, але така скарга, в свою чергу, буде доказом порушення слідчим закону та буде аргументом для суду під час розгляду спору про повернення вилученого обладнання для майнингу.
Чи можна залишати приміщення в якому проводиться обшук?
Слідчий має право заборонити будь-яким особам залишати приміщення в якому проводиться обшук, до завершення слідчої дії. Тому, майнерові криптовалюти необхідно попередити адвоката про те, що він має самостійно піднятися до приміщення в якому проводяться слідчі дії, оскільки слідчий може заборонити майнерові виходити з квартири.
Як завершується обшук?
Обшук завершується складанням протоколу та його підписанням. Після проведення обшуку та підписання протоколу, майнерові криптовалюти необхідно отримати у слідчого один примірник протоколу з додатками, в якому зазначено майно, яке вилучено та зафіксовано інші обставини обшуку та виїмки.
Чи має право майнер криптовалюти самостійно здійснювати відеозйомку обшуку та виїмки?
Незважаючи на той факт, що положення КПКУ зобов’язують слідчого проводити повну відео- та аудио фіксацію обшуку, на практиці може статися ситуація, коли до приміщення, окрім слідчого, зайдуть декілька оперативних працівників поліції, які розійдуться по кімнатам та будуть перекладати ваші речі та документи. Насправді, слідчий та поняті, за таких обставин, фізично не зможуть побачити всі їх дії відразу, а слідчий не зможе зняти це на відео. До-речі, такі дії оперативних працівників поліціє є незаконними, оскільки поняті мають бачити безпосередньо факт, коли слідчий або прокурор щось знаходть у квартирі майнера та вилучає це в присутності понятих. Все, що буде знайдено оперативними працівниками поліції в іншій кімнаті, можна ставити під сумнів, та зазначати про такі незаконні дії в протоколі обшуку та виїмки. У такому випадку доречно було б самостійно знімати обшук на відео, щоб у вас був реальний доказ фіксації порушення. Відзначаємо, що знімати слідчі дії на відео має право лише сторона захисту (безпосередньо особа, якій пред’явлено підозру у вчиненні злочину, або його адвокат). У тому випаку, коли майнерові криптовалюти не пред’явлено підозру, закон не наділяє його та його адвоката правом знімати обшук та виїмку на відео.
Які наслідки недотримання умов слідчим щодо фіксації обшуку за допомогою відео?
Відповідно до ч. 10 ст. 236 КПКУ, обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису. Відповідно до ч. 6 ст. 107 КПКУ, незастосування технічних засобів фіксування кримінального провадження у випадках, якщо воно є обов’язковим, тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та отриманих внаслідок її вчинення результатів, за винятком випадків, якщо сторони не заперечують проти визнання такої дії та результатів її здійснення чинними. Фактично, якщо слідчий не зможе забезпечити проведення відеофіксації обшуку, такий обшук, на вимогу майнера криптовалюти, буде вважатися незаконним.
Що частіше всього вилучають під час обшуків у майнерів криптовалюти?
Гроші, догороцінні метали (вироби з золота), банківські картки, блокноти з особистими записами (щоденники), мобільні телефони, сім-картки операторів, флеш-накопичувачі та жорсткі диски, обладнання для майнингу (алюмінієві конструкції, відеокарти, дроти, інше), ноутбуки та компьютери, копіювальні пристрої (принтери, сканери), бухгалтерські документи підприємства, договори та акти виконаних робіт, печатки є найбільш поширюваними предметами, які полюбляють вилучати правоохоронці під час проведення обшуку у майнерів криптовалюти. Якщо майнинг здійснює юридична особа, то датково можуть вилучати документи, які підтверджують ведення «чорної бухгалтерії» (рукописи, електронні файли та пристрої на яких вони зберігаються) та особисті документи інших осіб, яких можуть підозрювати у співучасті у вчиненні злочинів.
Чи є різниця між вилученим майном та тимчасово вилученим майном?
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КПКУ, тимчасово вилучити майно може кожен, хто законно затримав особу в порядку, передбаченому ст. 207, 208 КПКУ. Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПКУ, тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду. Наголошуємо на тому, що під час проведення обшуку та виїмки, слідчий, на власний розсуд, має право вилучати майно, яке не зазначене в ухвалі слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку та виїмки. Таке майно, відповідно до положень ст. 167, 168 КПКУ, буде мати статус тимчасово вилученого майна. Відповідно до ч. 5 ст. 171 КПКУ, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У випадку задоволення клопотання, слідчий має право утримувати вилучене майно, що мало статус тимчасово вилученого майна.
Майно, яке було вилучено під час обшуку та дозвіл на вилучення якого було надано ухвалою слідчого судді, має статус вилученого майна, та слідчому не потрібно звертатися додатково до суду з клопотанням про накладення арешту на таке майно.
Чи можна заборонити слідчому вилучати обладнання для майнингу, а також іншу комп’ютерну техніку?
Навіть, якщо в ухвалі слідчого судді не буде зазначено про те, що слідчому дозволяється вилучати обладнання для майнингу, а також ноутбуки та компьютери, - слічий, на власний розсуд, має право вилучати таке обладнання у майнера криптовалюти та зазначати його у протоколі обшуку та виїмки. У такому випадку, майнер криптовалюти не має права перешкоджати такому вилученні. В свою чергу, майнерам криптовалюти рекомендується зазначити про таке незаконне вилучення в протоколі обшуку та виїмки. Необхідно зазначити, що вилучене обладнання не має нічого спільного з вчиненням будь-яких злочинів, а також не містить будь-яких доказів, які б вказували на вчинення злочинів.
Які дії слідчого після вилучення обладнання у майнера криптовалюти?
У випадку вилучення майна, яке, за переконанням органу досудового розслідування, містить відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення чи здобуте злочинним шляхом, тощо, він не пізніше наступного робочого дня зобов'язаний звернутись до слідчого судді з клопотанням в порядку ч. 5 ст. 171 КПКУ про його арешт, довівши наявність обставин, визначених ст. 98, ч. 2 ст. 167, ст. 170 КПКУ.
На що звернути увагу майнерові криптовалюти в протоколі обшуку та виїмки?
Майнерові варто слідкувати, щоб серійні номери та інші ознаки обладнання для майнингу були правильно записані в протоколі обшуку. Варто такаж відслідкувати щоб в протоколі було зазначено, що візуально обладнання не є пошкодженим чи то подряпаним. Якщо є певні пошкодження, необхідно зазначити про такі пошкодження по кожному вилученому предмету. Така деталізація не дозволить слідчим та оперативним працівникам неохайно ставитися до вилученого у майнера обладнання, оскільки при наявності пошкоджень на вилученому обладнанні, майнер має право пред’явити претензії майнового характеру за пошкодження або знищення вилученого майна.
Чи варто підписувати протокол обшуку?
Протокол обшуку та виїмки зобов’язані підписати всі учасники слідчої дії: слідчий, поняті, особа, у якої проводиться обшук, адвокат. Майнерові криптовалюти не рекомендується не підписувати протокол обшуку та виїмки. У такому випадку слідчий зазначить в протоколі обшуку та виїмки, що особа, у якої проводиться обшук та виїка відмовилася від підпису, і протокол буде вважатися складений належним чином. В свою чергу, після підписання протоколу, майнер криптовалюти має право зазначити про порушення, які відбувалися під час обшуку. Зазвичай, слідчий залишає дуже мало місця для зауважень, а тому їм можна викласти на додатковому аркуші паперу, зазначивши при цьому в самому протоколі, що зауваження додаються окремо. Часто, слідчі ігноруються положеннями закону, які їх зобов’язують допускати адвоката на будь-якій стадії обшуку. Тому про такі порушення варто зазначати в протоколі обшуку окремим абзацом. Якщо слідчий дозволив майнерові криптовалюти знімати обшук та виїмку на відео, про це необхідно зазначити в протоколі, що така слідча дія фіксувалася майнером криптовалюти окремо, з зназначенням технічного пристрою (телефон, відеокамера, інше). Перед підписанням протоколу обшуку та виїмки, майнерові криптовалюти необхідно його ретельно вивчити та перевірити достовірність зазначеної в ньому інформації. Такі гарантії майнера закріплені в ч. 4 ст. 104 КПКУ. Якщо деякі обставини не відповідають дійсності, то про них варто зазначити в протоколі.
Чи є перешкодою для проведення обшуку відсутність власника житлового приміщення?
У випадку відсутності власника або особи, яка проживає в житловому приміщенні, слідчий все одно має право проводити обшук, керуючись загальними правилами. У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали про проведення обшуку повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов’язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб (ч. 4 ст. 236 КПКУ).
Які дії майнера після проводення обшуку?
Після проведення обшуку та вилучення обладнання для майнингу, майнер криптовалюти має право звернутися до суду зі скаргою на дії слідчого під час обшуку та виїмки. В скарзі необхідно зазначити про всі порушення, які були допущені слідчим під час обшуку. Скарга має бути аргументованою та підкріпленою доказами.
***
Читайте також: Податкові перевірки майнерів криптовалюти