
Заступник начальника Головного управління ДПС в Одеській області Юрій Вдовиченко та фахівці окремих структурних підрозділів Головного управління ДПС в Одеській області провели зустріч для платників податків, під час якої обговорили ключові питання щодо:
- проблемних аспектів зняття з обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів;
- організації та проведення перевірок платників податків, якими розпочато процедуру реорганізації, ліквідації та припинення підприємницької діяльності;
- зняття з обліку фізичної особи, яка здійснювала підприємницьку або незалежну професійну діяльність;
- погашення грошових зобов’язань, або податкового боргу у разі ліквідації, реорганізації платника податків та припинення підприємницької діяльності.
Як зазначив Юрій Вдовиченко, тематика онлайн-зустрічі є вкрай важливою та має на меті роз’яснити, які дії необхідно першочергово вжити самому платнику податків для зняття з обліку в органах державної податкової служби, та заходи, які надалі здійснюються контролюючим органом.
Під час заходу податківці зосередили увагу на підставах для зняття з обліку у контролюючих органах юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, якими є повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи.
Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземних держав, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
Крім того, фахівці наголосили на основних питаннях, які виникають при знятті з обліку юридичних осіб як платників податків, а саме:
- незакриття об’єктів оподаткування (неподання повідомлень за формою №20-ОПП);
- незакриття юридичними особами своїх відокремлених підрозділів;
- відсутність повідомлень про закриття рахунків у банківських установах;
- неподання заяв про виключення з реєстрів платників ПДВ, неприбуткових організацій, платників єдиного податку.
Разом з тим у разі початку процедури реорганізації юридичної особи (крім перетворення) або припинення юридичної особи податковий орган має право призначити документальну позапланову перевірку.
Документальна позапланова перевірка, в рамках процедури припинення, здійснюється на загальних підставах:
- тривалість перевірок не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, 10 робочих днів – для середніх платників та 5 робочих днів щодо суб'єктів малого підприємництва;
- посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Платник податків, своєю чергою, зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Також присутнім докладно розповіли про підстави для зняття з обліку у відповідному органі державної податкової служби для фізичних осіб – підприємців, серед яких: відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки.
Процедури зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців в органі ДПС розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Платник єдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку після проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток платника.
Присутнім під час зустрічі роз’яснено питання щодо врегулювання податкових зобов’язань у разі ліквідації або реорганізації юридичної особи задля забезпечення погашення податкового боргу перед бюджетами всіх рівнів.
Так, ліквідація або реорганізація не звільняє платника податків від обов’язку сплати податків. У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) усі податкові зобов’язання або борги переходять до правонаступників.
У разі ліквідації юридичної особи (без правонаступництва) податкові зобов’язання та податковий борг мають бути погашені до моменту виключення з Єдиного державного реєстру.
При цьому держава має переважне право на задоволення податкових вимог перед іншими кредиторами (окрім випадків, визначених законодавством).
На завершення заходу платникам податків нагадали про інформаційні ресурси Головного управління ДПС в Одеській області, на яких можна ознайомитися з актуальними питаннями застосування та новаціями податкового законодавства, анонсами проведення зустрічей (семінарів) з бізнес-спільнотою регіону:
- субсайт Головного управління ДПС в Одеській області вебпорталу ДПС;
- офіційна сторінка Головного управління ДПС в Одеській області у соціальній мережі Facebook.
Представники бізнесу мали змогу поставити запитання, на які податківці надали вичерпні відповіді.