Ставки акцизного податку на пальне з 1 березня 2016 року
У листі від 26.02.2016 р. №4382/6/99-99-19-03-03-15 податківці нагадують, що до 29 лютого 2016 року (включно) для пального було встановлено ставки акцизного податку, збільшені на 13% порівняно зі ставками, чинними в 2015 році. При цьому одиниця виміру - євро за 1000 кілограмів.
Водночас, з 01.03.2016 р. одиниця виміру пального для обчислення акцизного податку змінилася (з євро за 1000 кілограмів на євро за 1000 літрів, приведених до t 15° С). Відповідно це призвело до зміни інших розмірів ставок акцизного податку на пальне. Наприклад:
- для бензинів - з 228,0 євро за 1000 кілограмів на 171,50 євро за 1000 літрів;
- для палива моторного альтернативного - з 141 євро за 1000 кілограмів на 120 євро за 1000 літрів,
- для важких дистилятів (газойлів), залежно від вмісту сірки, - з 113,0 євро та 149,0 євро за 1000 кілограмів на 95,0 євро та 125,50 євро за 1000 літрів відповідно.
Об'єкти оподаткування
У цьому ж листі фіскали нагадують, що перелік об'єктів оподаткування акцизним податком розширено. Так, до об'єктів оподаткування віднесено операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, які перевищують обсяги пального:
- отримані від інших платників акцизного податку, підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
- ввезені (імпортовані) на митну територію України, засвідчені належно оформленою митною декларацією;
- вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 ПКУ, підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН.
Реєстрація платників податків
Порядок реєстрації платників акцизного податку визначено підпунктом 212.3.4 ПКУ та розділом ІІ Порядку електронного адміністрування реалізації пального.
Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується Мінфіном. Більше про це фахівці редакції писали тут >>>
Сплата акцизного податку
Як зазначено у листі №4382/6/99-99-19-03-03-15, для виробників/імпортерів палива залишатиметься діючий порядок сплати акцизного податку (при реалізації виробленого/ввезенні на митну територію України пального), а у платників, які здійснюють його реалізацію, - податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку виникатиме лише при перевищенні обсягу реалізованого над обсягом отриманого пального.
У листі від 12.03.2016 р. №5315/6/99-99-03-03-15 фахівці ДФСУ відповіли на більш кокретні запитання щодо сплати акцизного податку на пальне. Зокрема, роз'яснено:
1) Згідно з вимогами чинного законодавства реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих комп'ютерно-касових систем. При цьому при здійсненні фізичного відпуску пального через АЗС оператор ринку нафтопродуктів - експлуатант АЗС як суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів повинен сплачувати акцизний податок із реалізації госпсуб'єктами роздрібної торгівлі підакцизних товарів за ставкою 0,042 євро за кожний літр реалізованого пального. Об'єктом оподаткування акцизним податком в такому випадку є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, а базою оподаткування акцизним податком - об'єм пального у літрах, реалізованого (відпущеного) суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
2) Через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів споживачам і у продавця (реалізатора) нафтопродуктів. Тобто в особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів через АЗС (через паливо- та газороздавальні колонки) безпосередньо споживачам, незалежно від форми розрахунків (готівкова, безготівкова (в тому числі з використанням талонів, карток, відомостей на відпуск нафтопродуктів) під час здійснення розрахункових операцій виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку з роздрібного продажу.
Отже, при фізичному відпуску пального через паливо- та газороздавальні колонки для заправки власних (орендованих) автомобілів, виникає об'єкт оподаткування акцизним податком з реалізації (відпуску) палива, при якому здійснюється розрахункова операція.
3) РРО можуть не застосовуватися лише при відпуску:
- оптових партій пального, розрахунки за які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок, або шляхом взаємозаліку,
- або пального, яке знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, коли такий відпуск здійснюється з ємкостей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій пального.
Окрім того, у листі від 12.03.2016 р. №5311/6/99-95-42-01-16-01 податківці також розглянули питання щодо оподаткування акцизним податком операцій з реалізації пального та смат-карт і талонів на отримання пального. Зокрема, зазначено, що безпосередньо сама реалізація талонів та смарт-карт в безготівковій формі юридичним та фізичним особам - підприємцям для комерційного використання за договорами купівлі-продажу не відноситься до реалізації госпсуб’єктами роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Однак фізичний відпуск пального з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції є операцією з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів та оподатковується акцизним податком незалежно від форми розрахунків (в т.ч. при здійсненні розрахунків за допомогою талонів та смарт-карток).
Аналітика від Дт-Кт:
Стартує система електронного адміністрування акцизного податку з реалізації пального