ДФС у листі від 14.03.2017 р. №5095/6/99-99-15-03-03-15 зазначає, що згідно з п. 6 ст. 1 розділу І Декрету №15-93 юридична особа — нерезидент, яка має місцезнаходження за межами України, створена та діє відповідно до законодавства іноземної держави, не може бути зареєстрована платником акцизного податку.
Оскільки представництво нерезидента не є юридичною особою, не може здійснювати операції з підакцизними товарами від свого імені і відповідно не може бути зареєстровано платником акцизного податку, воно не може здійснювати реалізацію пального з безумовним виконанням ним умов законодавства щодо оформлення документів у СЕАРП.
При цьому у разі наявності у представництва залишків пального, яке було придбане до запровадження СЕАРП, у зв’язку з відсутністю необхідності його подальшого використання таке представництво вимушене реалізувати пальне контрагентам (транспортним компаніям) уже в умовах СЕАРП.
Відповідно до Порядку №113, контрагент, отримавши такі залишки пального від представництва, до початку здійснення реалізації зобов’язаний:
- зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації шляхом подання заяви до контролюючого органу за основним місцем обліку засобами електронного зв’язку;
- перерахувати кошти на рахунок, відкритий йому в Казначействі, у сумі, необхідній для досягнення розміру суми акцизного податку, на яку він має право подати заявку на поповнення/коригування обсягу залишків пального, на які він має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН.
Податківці зауважують, що згідно з п. 117.3 ПКУ здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим ПКУ, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців у розмірі 100% вартості реалізованого пального.