Коментар до ІПК ДПС від 28.11.2019 р. №1645/6/99-00-07-03-03-15/ІПК
Насамперед податківці у коментованій консультації зазначили: якщо у платника податку в результаті зміни фізико-хімічних показників пального є необхідність провести збільшення обсягів пального за певним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД і при цьому одночасно зменшити обсяги пального за іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД такий платник має оформити заявку на поповнення обсягу залишку пального.
Залежно від сум податку на використане і отримане пальне у платника податку в обліковій картці з акцизного податку можуть виникати наступні наслідки:
- якщо суми акцизного податку на такі види пального є рівними, то така заявка оформляється з нульовою сумою акцизного податку і реєструється без списання з облікової картки платника грошових коштів;
- якщо сума акцизного податку на пальне, яке отримується внаслідок змішування, є більшою за суму акцизного податку використаного пального, то заявка оформляється на суму різниці, та реєструється зі списанням з облікової картки грошових коштів в розмірі такої різниці;
- якщо сума акцизного податку на одержане пальне внаслідок змішування є меншою, то заявка оформляється з нульовою сумою і реєструється без повернення на облікову картку грошових коштів сплаченого акцизного податку.
Дані зі заявки потрапляють до Додатку 1 до Декларації з акцизного податку у графу 12 (в тис. л, приведеного до t 15° С):
- за кодом, за яким збільшуються залишки, - у позитивному значені;
- за кодом, за яким зменшуються залишки, - у від'ємному значенні (зі знаком "мінус").
Обсяги пального за цими заявками враховуються при розрахунку кількості пального, в тис. л, приведеного до t 15° С, (графа 14) та суми акцизного податку (графа 15) з обсягів пального, які було занесено до СЕАРП та СЕ виключно за заявками на поповнення (коригування) та залишились нереалізованими на кінець звітного періоду.
Відображаємо цю операцію в декларації
Крім заявки на поповнення, платник податку повинен скласти акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на обсяги пального, що збільшено та зменшено.
Обсяги пального за такими АН відображаються у відповідних у графах Додатку 11 Декларації:
- у графі 4 - обсяги пального отриманого;
- у графі 5 - обсяги пального за акцизними накладними, за якими реалізовано пальне (та пальне за кодом УКТ ЗЕД, що зменшується).
Після цього показники граф 4 та 5 враховуються при розрахунку показника графи 7 "Обороти з реалізації пального оподатковувані понад обсяги згідно із пп. 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу". У разі виникнення позитивного значення графи 7 її показник оподатковується акцизним податком і відображається у графі 10 (показники якого потраплять до рядка за кодом операції "В2" Розділу В Декларації).
Водночас у коментованій ІПК податківці вказують, що сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється зі застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі, якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платникові не відшкодовується. Розрахунок такої суми здійснюється у Додатку 11 (визначена у якому сума переноситься до рядка за кодом операції "В 11.2" Розділу В Декларації).
Таким чином, сума акцизного податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для таких компонентів суміші пального, що утворилось.