Європейська Бізнес Асоціація звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України з пропозицією внести зміни до законодавства щодо обігу підакцизних товарів. Асоціація пропонує дозволити ввезення на митну територію України підакцизних товарів, маркованих паперовими акцизними марками, за товарно-транспортними документами або документами мультимодального перевезення вантажів, що були складені до 1 січня 2026 року.
Такі зміни забезпечать однакові умови діяльності для імпортерів і національних виробників, які виникли через норми перехідних положень законів України від 29 червня 2023 року №3173-IX та від 18 червня 2024 року №3817-IX. Згідно з чинним законодавством, українські виробники можуть маркувати алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини для електронних сигарет паперовими акцизними марками до 1 січня 2026 року, і до 1 липня 2027 року на них не поширюватимуться нові правила законодавства щодо обігу. Тобто навіть якщо продукція була фізично вироблена 31 грудня 2025 року, вона може реалізовуватися в Україні з паперовими акцизними марками ще понад півтора року після введення в дію нових правил.
Водночас імпорт підакцизних товарів, маркованих паперовими акцизними марками, дозволений лише до 1 січня 2026 року, що створює нерівні умови та ризики для бізнесу. Асоціація звертає увагу на те, що імпортерам необхідно враховувати час на транспортування продукції, що може призвести до ситуації, коли компанії будуть змушені зупинити імпорт за кілька місяців до 2026 року, щоб уникнути ризику несвоєчасного ввезення. Наприклад, якщо товар буде відвантажений експортерами 31 грудня 2025 року, він фізично не встигне перетнути кордон України до визначеного законодавством терміну.
Асоціація підкреслює, що уніфікація правил дозволить імпортерам уникнути дестабілізації логістичних процесів. Крім того, це відповідатиме принципам вільного ринку та економічної конкуренції, які є важливими в контексті європейської інтеграції України.
Окрім цього, Асоціація наголошує на необхідності усунення правової колізії, що виникла через розбіжності у формулюваннях згаданих раніше Законів. Так, перший закон застосовує термін «імпортовані в Україну» підакцизні товари, а другий – «ввезені на митну територію України». Ці поняття не є тотожними, адже товар може бути ввезений, але не оформлений у режимі імпорту. Через ці розбіжності можливе неоднозначне трактування норм митними органами, що може призвести до додаткових ускладнень у роботі імпортерів та гальмування постачання товарів.
Асоціація пропонує уніфікувати формулювання, закріпивши підхід, за яким підакцизними товарами, на які поширюються вимоги законодавства щодо обігу, яке діяло до 1 січня 2026 року, вважаються товари, що «ввезені на митну територію України до 1 січня 2026 року». Це допоможе уникнути правових суперечностей та сприятиме прозорості регулювання ринку підакцизних товарів.