• Посилання скопійовано

З 1 липня 2025 року – нові розміри штрафів за порушення торговців тютюном

Штрафи за реалізацію тютюну за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни, тепер не може бути меншим за мінімальне акцизне податкове зобов'язання, помножене на коефіцієнт 1,45. Старі штрафи, за продаж за цінами, вищими за максимальні роздрібні, теж залишились!

З 1 липня 2025 року – нові розміри штрафів за порушення торговців тютюном

Нагадаємо, що 25 березня 2025 року набув чинності Закон України від 04.12.2024 №4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби», який набув чинності 25 березня 2025 року (далі – Закон №4115). 

Змінами, зокрема, передбачено, що:

роздрібна ціна продажу підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни (без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів), не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45, а для тютюнових виробів, на які встановлено лише специфічну ставку акцизного податку, – меншою за розмір встановленої на дату виробництва такого товару специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45 (пп. 14.1.106 ПКУ).

Зверніть увагу! При такому визначенні мінімального рівня роздрібної ціни продажу тютюнових виробів не передбачено додаткове врахування «зверху» суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією);

розмір максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари (продукцію), який встановлюється виробниками або імпортерами для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, не може бути меншим, ніж розмір роздрібної ціни продажу, обчислений відповідно до зазначеного вище порядку;

декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) (далі – Декларація МРЦ) не приймається у разі встановлення максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари у розмірі, нижчому за цей мінімальний розмір.

Тобто, з 25.03.2025 р. в ПКУ з’явилися два показники – максимальна і мінімальна ціна на тютюнові вироби. При цьому декларується (і застосовується надалі в роздрібному продажу) тільки максимальна ціна. Але вона не може бути меншою за мінімальну!

Втім, певний час за це не штрафували. А от з 01.07.2025 наберуть чинності положення Закону №4115, яким передбачено відповідальність за роздрібну торгівлю підакцизними товарами за цінами, нижчими за мінімальну! 

ДПС у Полтавській області інформує, що за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8%, тобто є меншою за 60%. Тому, починаючи з 01 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов'язання.

Виглядає це наступним чином. При визначенні максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби в Декларації про МРЦ, а також при встановленні роздрібної ціни продажу (при торгівлі в роздріб) – вони не повинні бути меншими за встановлені на дату виробництва:

  • сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) – мінімальне акцизне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнту 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45;
  • сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімальне акцизне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45;
  • інших тютюнових виробів – специфічну ставку акцизного податку, помножену на коефіцієнт 1,45.

 

Імпортерам та виробникам

З метою забезпечення виконання платниками (виробниками, імпортерами) вимог щодо продажу тютюнових виробів за цінами, які мають одночасно бути не меншими мінімального розміру роздрібної ціни та не більшими максимальної роздрібної ціни, виробникам та імпортерам тютюнових виробів необхідно привести розмір максимальних роздрібних цін у відповідність до законодавства шляхом подання Декларацій про МРЦ.

Такі вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни поширюються на всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ починаючи з 25.03.2025.

 

Роздрібним продавцям

Вимога перевіряти правильність встановлених роздрібних цін поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, при здійсненні роздрібного продажу тютюнових виробів починаючи з дня набрання чинності Законом №4115.

 

Зверніть увагу! Два види штрафів на роздрібних продавців за невідповідні ціни

  • Старий штраф не скасували! Відповідно до п. 26 ч. 2 ст. 73 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).

Розмір такого штрафу – 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2025 році – 16000 грн).

  • Але з’явився і новий штраф! Відповідно до п. 47 ч. 2 ст. 73 Закону №3817 з 01.07.2025 застосовуються штрафні санкції за реалізацію тютюнових виробів за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни підакцизних товарів, який не може бути меншим за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов'язання на сигарети/сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45 (для сигарет, вироблених з 01.04.2025 по 31.12.2025 – також помножене на коефіцієнт 1,1). Для інших тютюнових виробів – меншою за розмір специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.

Розмір штрафу за недотримання мінімальної ціни – теж 100 відсотків вартості реалізованих таких підакцизних товарів, але не менше 2 розмірів МПЗ, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Акцизи»