Громадяни та юрособи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у межах їхніх повноважень або за результатами аукціону.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовано такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 ПКУ).
Згідно з п. 281.2 ст. 281 ПКУ передбачено, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізосіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
• для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 га;
• для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 га, у селищах — не більш як 0,15 га, у містах — не більш як 0,10 га;
• для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 га;
• для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 га;
• для ведення садівництва — не більш як 0,12 га.
Таким чином, якщо суб’єкт господарювання або фізособа придбали будівлю, споруду (їх частину), податок за земельні ділянки сплачується на загальних підставах з дати держреєстрації права власності на нерухоме майно з урахуванням прибудинкової території і відповідно до цільового (господарського) призначення на підставі даних державного земельного кадастру. Земельна ділянка, на якій розташовано будівлю МАФ, до пільгової категорії використання земель у межах граничних норм не належить, і земельний податок сплачується на загальних підставах.