• Посилання скопійовано

Оподаткування транспортних засобів, ввезених на митну територію України як гуманітарна допомога для інвалідів

З часу прийняття Верховною Радою України ПКУ (01.01.2011 р.) на зміну податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, що діяв відповідно до Закону №1963, прийшов збір за першу реєстрацію транспортних засобів, якому присвячено розділ VII ПКУ.

Фактично збір за першу реєстрацію транспортного засобу і є податком з власників транспортних засобів, який перейменовано у зв’язку зі скасуванням обов’язку сплачувати податок при проходженні техогляду, реєстрації та перереєстрації транспортних засобів в Україні.

Так, відповідно до пп. 14.1.163 ст. 14 ПКУ перша реєстрація транспортного засобу — це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Платниками збору за першу реєстрацію транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів.

Згідно з пп. 232.1.1 ст. 232 ПКУ об’єктом оподаткування збором є колісні транспортні засоби, крім:

транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріплені на праві оперативного управління за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних сил України, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, у порядку, визначеному головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, оборони і військового будівництва;

транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріплені на праві оперативного управління за військовими формуваннями головного органу в системі центральних органів виконавчої влади у сфері охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, у порядку, визначеному таким головним органом;

транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріплені на праві оперативного управління за підрозділами служби цивільного захисту, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, у порядку, визначеному головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення;

транспортних засобів вантажних, самохідних, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, — товарна позиція 8709 згідно з УКТ ЗЕД;

транспортних засобів швидкої медичної допомоги;

машин і механізмів для сільськогосподарських робіт — товарні позиції 8432 і 8433 згідно з УКТ ЗЕД;

причепів (напівпричепів);

мопедів;

велосипедів.

Пільги щодо збору за першу реєстрацію транспортного засобу визначено ст. 235 ПКУ, пунктом 235.1 якої встановлено, що від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об’ємом циліндрів двигуна до 1500 cм3, придбані за кошти державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України, транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Згідно з п. 235.2 ст. 235 ПКУ у разі відчуження транспортних засобів, зазначених у п. 235.1 цієї статті, особи, які отримали такі транспортні засоби у власність, зобов’язані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених розділом VII ПКУ.

Таким чином, пільги щодо збору за першу реєстрацію транспортного засобу у вигляді звільнення від сплати передбачено для легкових автомобілів інвалідів з об’ємом циліндрів двигуна до 1500 см3, придбаних за кошти державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України, транспортних засобів будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Інших пільг для інвалідів щодо збору за першу реєстрацію транспортного засобу Податковим кодексом не передбачено.

Відповідно до п. 238.1 ст. 238 ПКУ сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта, зазначеного у п. 234.4 ст. 234 ПКУ.

Збір сплачується за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати, відповідно до ст. 239 ПКУ.

Статтею 6 Закону про гуманітарну допомогу встановлено, що гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування.

Водночас абзацом четвертим частини другої цієї статті визначено, що Комісія з питань гуманітарної допомоги при КМУ може визнати гуманітарною допомогою зі звільненням від оподаткування та обов’язкових платежів до бюджету, зокрема, легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з об’ємом двигуна не більш ніж 1800 см3, що отримуються Мінпраці та соціальної політики АР Крим, управліннями соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або Мінпраці та соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством.

Пунктом 5.2 ст. 5 ПКУ встановлено: у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

Згідно з п. 7 Порядку №1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їхні представники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбання (одержання), або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Приклад

Чи потрібно сплачувати збір за першу реєстрацію транспортних засобів щодо легкового автомобіля Nissan X-Тrail, 2002 р. виготовлення, з об’ємом циліндрів двигуна 1796 см3, ввезеного з-за кордону у 2011 р. як гуманітарна допомога та переданого Мінпраці та соціальної політики України 13.01.2012 р. інваліду ІІ групи, який потерпів внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Виходячи з вищезазначеного, немає законодавчо встановлених підстав для надання пільги щодо сплати збору, оскільки параметри зазначеного автомобіля перевищують пільгові норми бази оподаткування для транспортних засобів, передбачених ст. 235 ПКУ. При першій реєстрації автомобіля Nissan X-Trail, 2002 р. виготовлення, з об’ємом циліндрів двигуна 1796 см3, слід сплатити до бюджету 5474,21 грн збору.

Наталія Литовченко, заступник директора Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України

Світлана Михайленко, головний державний податковий інспектор відділу адміністрування податків Управління майнових податків та моніторингу з питань оподаткування фізичних осіб

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інші податки»