• Посилання скопійовано

Як зменшити податок на нерухомість

Зменшити витрати на сплату податку на нерухомість цілком реально, кажуть юристи. Адже закон надає для цього чимало можливостей. Як варіант сімейне майно можна оформити на різних родичів. Якщо житло перебуває у спільній сумісній власності, треба лише призначити відповідальними за сплату збору різних членів родини.

Олена Вознюк, юрист: «Розглянемо ситуацію, коли є дві квартири. Одна сто метрів і інша сто метрів. Чоловік і дружина володіють як однією, так і іншою квартирою. Щодо першої квартири, наприклад, відповідальним за сплату податку буде чоловік, а щодо другої ? дружина. І таким чином нібито 200 квадратних метрів, треба оподатковувати 70 квадратних метрів, але на практиці виходить, що та квартира окремо оподатковується. Та окремо, і виходить, що не оподатковується взагалі».

Згідно з нинішніми нормами податкового кодексу оподатковуватися має житлова площа понад 120 м, якщо йдеться про квартиру. І понад 250 м, якщо це будинок. Однак якщо у вас одна така нерухомість записана на кількох членів родини — ситуація інша. Тут можна хіба що переоформити майно на спільну часткову власність. Та це не завжди вигідно.

Дмитро Ляпін, народний депутат: «Для того щоб перевести у спільну часткову чи спільну сумісну виділену в натурі, треба зробити певні юридичні дії. І за це відповідним чином сплатити. До речі, якщо сумарна власність квартири там... менше ніж 150 метрів, то я думаю, що юридичні дії з переведення у спільну часткову власність перевищуватимуть той податок, який треба буде сплатити за таку квартиру».

Якщо платник податку не згодний з нарахованою сумою, він може звернутися до податківців, щоб її відкоригувати. Це право передбачено законодавством. Щоправда, процедура такого оскарження для збору на нерухомість прописана нечітко. Тож юристи радять бути пильними і обов’язково переконатися, що перше повідомлення-рішення, з яким особа була не згодна, скасоване. Інакше виникне податковий борг.

Юрій Тимощук, представник ДПС: «Платник податку має право навіть не зі скаргою звернутися. А, надавши документи, провести звірку своїх даних із тими даними, які є в податковій службі. І справді, нічого не сказано за перше повідомлення-рішення, яке буде надіслано, але зрозуміло, що два рішення не може бути щодо одного і того ж об’єкта оподаткування. І це рішення буде остаточне на підставі уточнених даних платника податку».

Податок на нерухомість планували запровадити вже у липні. Однак народні депутати продовжили мораторій ще на півроку. Кажуть, у законодавстві є чимало дірок.

Ксенія Ляпіна, народний депутат: «Всі ці диспропорції призводять до того, що податок стає нерозумно складним у адмініструванні, а коштів ми від нього отримаємо мало. Тому спочатку мусять бути зафіксовані всі права власності, спочатку мають бути з’ясовані всі реєстрові права, а тоді можна буде говорити про податок з нерухомості».

Крім того, кажуть фахівці, податок у тому вигляді, в якому його пропонують тепер, не забезпечує справедливості. Бо не залежить від класу і місця розташування нерухомості. А, наприклад, у європейських країнах сума сплаченого збору залежить від ринкової вартості житла. Тобто мешканці дорожчих помешкань, розташованих у престижних місцях, зазвичай сплачують більше. Навіть якщо у них менший метраж.

Юлія Шост 

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інші податки»