Рада бізнес-омбудсмена розповідає, що вже понад пів року українсько-російській війні, проте доcі держава офіційно не визначила перелік територій, де ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф (перелік територій). З цією проблемою до РБО звернулися одразу декілька підприємств, зокрема – з Чернігівщини та Харківщини. Проблема полягає у тому, що без такого переліку компанії не можуть скористатися низкою податкових пільг.
Відповідно до змін до Податкового кодексу, що набрали чинності у березні-квітні 2022 року, на період воєнного стану і протягом деякого часу після його завершення платники можуть бути тимчасово звільнені від нарахування податків на нерухоме майно, землю та екологічного податку. Проте ці норми застосовуються до підприємств, що розміщені на територіях, на яких ведуться або велися раніше бойові дії, та/або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.
Платники з таких територій (зокрема, з уже деокупованих нині Чернігівської, Житомирської, Київської, Харківської та інших областей) мають право частково відкоригувати раніше нараховані суми та у поточному році платити менше податків до бюджету. Проте на заваді цьому – відсутніть визначеного переліку територій.
РБО зверталася до Прем’єр-міністра України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерства фінансів як до відповідальних за розробку проєкту переліку територій. Рада встановила, що навесні підготовкою проєкту переліку територій мало займатися Міністерство оборони, а на початку осені – Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Наразі ж питання колективно опрацьовують Міністерство оборони, Міністерство внутрішних справ, Міністерство фінансів та Міністерство розвитку громад та територій.
Рада наголошує, що відсутність переліку територій є перепоною для застосування бізнесом податкових пільг у воєнний час. У жовтні 2022 року бізнес-омбудсмен повторно адресує звернення Прем’єр-міністру України задля врегулювання ситуації.