Державна фіскальна служба України на запит Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» роз’яснила спірні питання практичного застосування банками – податковими агентами вимог Закону про оподаткування процентних доходів фізичних осіб. Чіткі й вичерпні відповіді ДФС на поставлені УКБС питання, забезпечать однозначне розуміння нових законодавчих норм щодо оподаткування процентних доходів як платниками податків, так і контролюючими органами. Це, в свою чергу, дозволить банкам уникнути непорозумінь з клієнтами та зберегти їх довіру, а також забезпечити своєчасне поповнення доходів Держбюджету.
Зокрема, ДФС України чітко роз’яснила, що не оподатковуються доходи у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат.
Водночас, у разі отримання платником податку на такий рахунок крім вказаних соціальних виплат будь-яких інших доходів, нараховані проценти по такому банківському рахунку підлягають оподаткуванню за ставкою 15% із загальної суми процентів, нарахованих за податковий місяць.
Також ДФС уточнила, що під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
У разі дострокового розірвання договору вкладу (депозиту) та здійснення у зв’язку з цим перерахунку доходу, банк – податковий агент проводить перерахунок сум податку, утриманого з такого доходу.
Крім того, оподаткування процентів, нарахованих на вклади фізичних осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, по рахункам, не пов’язаним з їх господарською діяльністю, проводиться на загальних підставах. Одночасно, оподаткування доходу, отриманого такими особами від господарської діяльності, здійснюється залежно від обраної ними системи оподаткування.
Також ДФС уточнила, що при виплаті доходу у вигляді процентів на користь нерезидента слід враховувати норми міжнародного договору (Конвенції, Угоди), укладеного з резидентом Договірної Держави, в яких, зокрема, визначаються терміни доходів та порядок їх оподаткування.
«Враховуючи, що на сьогодні обсяг строкових депозитів фізосіб складає 329 млрд. грн. (за даними НБУ на липень 2014 р.), а інтегральна середньозважена ставка за строковими депозитами становить 13,9% річних, щомісячні надходження до Держбюджету від податку на процентні доходи фізосіб можуть перевищити півмільярда гривень. Однак, це можливо лише за умови припинення відтоку депозитів з банківської системи та збереження їх поточної вартості», - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер.