Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну фізособами об'єктів рухомого майна, зокрема автомобілів, установлено ст. 173 ПКУ. Згідно з п. 173.1 ПКУ, дохід фізособи від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ПКУ, тобто 5%. Водночас, якщо фізособа продає автомобіль — але тільки легковий — уперше протягом року, дохід, отриманий від такого продажу, взагалі не оподатковується ПДФО.
Пунктом 173.3 ПКУ також визначено, що, у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи ФОП, така особа вважається податковим агентом платника податку — фізособи та зобов'язана виконати всі визначені розділом IV ПКУ функції податкового агента (див. пп. 14.1.180 ПКУ). Підприємство — покупець авто має утримати ПДФО за ставкою 5% з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна. Цю інформацію продавець-фізособа зазначає або в договорі купівлі-продажу, або ж в окремій заяві.
З 1 січня 2013 року дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче від середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче від його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (на вибір платника податку — фізособи). Середньоринкова вартість легкових автомобілів визначається щокварталу Мінекономіки у порядку, встановленому КМУ.
Більш детально читайте в свіжому випуску ДК №41 (13.10.2014) у статті М. Степанова "Придбання автомобіля у фізособи"