ДФС у м. Києві у листі 27.12.2016 р. №27080/10/26-15-13-02-16 роз'яснила:
1) У разі надання фізичною особою - підприємцем копії документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, ПДФО податковим агентом не утримується.
При виплаті доходів фізичній особі - платнику єдиного податку ПДФО податковим агентом також не утримується.
Від редації: Документом, який підтверджує статус підприємця, є витяг з ЄДР. А документом, що підтверджує статус єдинника - витяг з Реєстру платників єдиного податку. Перевірити зазначені в цих документах відомості можна тут і тут.
2) Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5%.
Від редакції: Це означає, якщо підприємець не надає зазначені вище документи і його дохід оподатковується податковим агентом ПДФО, такий податковий агент зобов'язаний утримати із суми такого доходу і військовий збір.
3) Cума коштів, що виплачується юрособою фізсобі - підприємцю, не є базою нарахування ЄСВ, якщо виконувані нею роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, які зазначені у ЄДР. В іншому випадку роботодавці – юридичні особи нараховують ЄСВ підприємцю на суму винагороди (доходу) за цивільно-правовими договорами у розмірі 22 %
Від редації: Отже, в документах, які надає підприємець, крім іншого, повинні зазначатися відомості про обрані ним при державній реєстрації види підприємницької діяльності. Якщо таких даних не буде, і за зазначеними вище посиланнями відповідну інформацію дізнатися буде неможливо, то підприємству доведеться нарахувати на суму винагороди підприємця ЄСВ.
4) У разі якщо фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб. А до оподаткованого єдиним податком доходу підприємця не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності. Виходячи з викладеного, з сум виплаченого роялті податковим агентом утримується ПДФО та військовий збір.
Від редакції
Коментований лист ДФСУ присвячений оподаткуванню доходу підприємця у вигляді роялті. Тому податківці доходять до остаточного висновку і дають відповідь саме щодо цього доходу. Однак така ж аргументація повинна застосовуватися до оподаткування будь-якого іншого доходу, який не є підприємницьким (зарплати, пасивних доходів, подарунків тощо).