У листі від 12.06.2017 р. №567/6/99-99-13-01-03-15/ІПК ДФСУ розглядає ситуацію із продажу рухомого майна фізичними особами, які зареєстровані на тимчасово окупованій території ВЕЗ "Крим".
Для резидентів оподаткування такого продажу відбувається за нижчою, ніж базова, ставкою ПДФО – це 5% (п. 173.1-173.2 ПКУ). А дохід, отриманий резидентом від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, і взагалі не підлягає оподаткуванню.
А ось для нерезидентів п. 173.6 ПКУ встановлює ставку 18%. Саме така ставка буде застосовуватися до продажу фізособою, зареєстрованою на території Криму, будь якого рухомого майна, незалежно від його виду і черговості продажу протягом календарного року.
Адже згідно п. 5.3 Закону №1636-VII фізособи, які мають податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ "Крим", прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.
Крім того, згідно п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, така фізособа має сплатити із зазначеного продажу військовий збір за ставкою 1,5%. Як правило, якщо дохід, отриманий фізособою, не оподатковується ПДФО, вона не сплачує і військовий збір. Однак, оскільки пільг для нерезидентів при оподаткуванні доходів від продажу транспортних засобів наразі не встановлено, то мешканець Криму сплатить і ПДФО (18%), і військовий збір (1,5%).
Якщо покупцем є суб’єкт господарювання (юрособа або ФОП)
Такий покупець є податковим агентом стосовно виручки від продажу фізособою автомобілю, і саме покупець має утримати ПДФО та ВЗ з такої виручки та сплатити їх до бюджету. І якщо базою для розрахунку ВЗ буде договірна вартість автомобіля, то базою для розрахунку ПДФО - ціна, зазначена у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості такого автомобіля або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно з законом (за вибором продавця).
Як правило, виплата виручки відбувається одночасно або перед переходом право власності на рухоме майно до покупця. Отже, ці податки слід сплатити до або у день виплати доходу продавцю до бюджету за податковою адресою покупця. Така виручка відображатиметься покупцем в податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «105».
Але, зверніть увагу! У разі продажу (обміну) автомобіля у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, такий орган виконує функції податкового агента стосовно подання до ДФС інформації про суму доходу та суму сплачених до бюджету податків, а продавець під час укладання договору зобов'язаний самостійно сплатити до бюджету ПДФО та ВЗ.
Таким чином, навіть якщо покупцем є суб’єкт господарювання, але договір купівлі-продажу укладається в ДАІ, то у формі №1ДФ дохід фізособи - продавця автомобіля СГ-покупцю відображати не потрібно (за нього це зроблять фахівці ДАІ). Не потрібно йому і сплачувати ПДФО та ВЗ (це повинен зробити сам продавець). Податківці у коментованому листі наполягають, що сплатити ПДФО і ВЗ такий продавець-нерезидент має за місцем отримання доходів, тобто за місцем реєстрації (перереєстрації) на території України такого транспортного засобу.