• Посилання скопійовано

Банк анулював борг фізособі: чи необхідно подати декларацію про майновий стан і сплатити ПДФО та ВЗ?

Якщо банк анулював основну суму боргу (кредиту) та повідомив про це боржника, то сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, яку необхідно задекларувати та сплатити податки

Банк анулював борг фізособі: чи необхідно подати декларацію про майновий стан і сплатити ПДФО та ВЗ?

Якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них. Про це повідомили у Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Нагадаємо, що відповідно до п. 164.2 ПКУ сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу, отриманого у вигляді додаткового блага, обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. У 2024 році зазначена розрахункова сума становила 1775 гривень.

Дохід у вигляді прощеного боргу слід відображати у розділі II податкової декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», у рядку 10.9.1 «у вигляді додаткового блага прощений (анульований) борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит, автомобіля, тощо)». Зазначений дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Цього року податкову декларацію про майновий стан і доходи громадянам необхідно подати до 1 травня 2025 року, а задекларовану суму ПДФО і військового збору платники повинні подати до 1 серпня 2025 року. 

Нагадаємо, що згідноіз нормами ПКУ кредитор (банк) зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному п. 164.2.17 ПКУ, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента.

Джерело: ДПС у Івано-Франківській області

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»