
Річний перерахунок податку на додану вартість проводять платники, які протягом звітного року здійснювали як оподатковувані, так і неоподатковувані ПДВ операції (п. 199.4 ст. 199 Податкового кодексу України (далі - ПКУ)).
Проте не всі платники, які здійснювали такі операції мають розподіляти вхідний ПДВ та проводити перерахунок. Пунктом 199.6 статті 199 ПКУ передбачені винятки:
- проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПКУ, а саме за операціями реорганізації, які не є об’єктом оподаткування ПДВ;
- постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій;
- проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, а саме для осіб, що поставляють товари, послуги, частина вартості яких компенсується за рахунок виробничої дотації з бюджету на покриття різниці між фактичними витратами і регульованими цінами.
Також п.15-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ перерахунок не здійснюється та сплачені (нараховані) суми податку на додану вартість включаються до податкового кредиту постачальниками та експортерами зернових та технічних культур. Це стосується лише необоротних активів, що придбавалися.
Нагадаємо, якщо знято з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку.
Перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях здійснюється за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію).