У ІПК від 01.06.2018 р. №2417/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці зазначили, що податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та за конкретною господарською операцією з постачання товарів/послуг.
Тобто незалежно від того, хто здійснює оплату за поставлені товари/послуги, податкова накладна повинна бути складена безпосередньо на ту особу, яка є покупцем/отримувачем таких товарів чи послуг.
Прикладом такої ситуації є, наприклад, страхова компанія, яка здійснює оплату за ремонт пошкодженого майна застрахованої особи безпосередньо суб’єкту господарювання, що надає послуги з ремонту. У такому випадку, суб’єкт господарювання, який надає послуги з ремонту, складає податкову накладну на фактичного отримувача таких послуг, а страхова компанія є лише платником.
Як визначати хто є отримувачем?
Для того щоб визначати особу – фактичного отримувача товарів/послуг постачальник повинен керуватись первинними документами на таке постачання, зокрема:
- договорами;
- видатковими накладними;
- актами наданих послуг;
- актами приймання-передачі.
А якщо договору як такого немає, рахунок ви виставляли на одну особу, а оплатила його інша особа? У цій ситуації треба мати лист (або інше повідомлення) від платника про те, що він зробив це не помилково. І оплачений товар/послугу треба поставити саме тому, за кого він заплатив (а вони вже між собою розберуться). Підтвердженням того, хто є покупцем, в цій ситуації буде зазначення фактичного одержувача в накладній або в акті (і його підпис про прийняття товарів/послуг).