Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів визначається, виходячи з їхньої договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
При цьому база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижчою ніж балансова (залишкова) вартість за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
- товарів (послуг), ціни, які підлягають державному регулюванню;
- газу, який постачається для потреб населення.
При цьому податківці у консультації від 09.10.2018 р. №4360/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що насамперед для визначення бази оподаткування при постачанні необоротних активів враховується наявність різниці між договірною вартістю та балансовою вартістю таких необоротних активів. І тільки у разі відсутності обліку необоротних активів (наприклад, у ФОП - «єдинника») база оподаткування ПДВ визначається не нижче звичайної ціни на такі НА.
Своєю чергою, під звичайною ціною розуміється ціна товару, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування ПДВ (пп. 14.1.71 ПКУ).
Отже, при визначенні мінімальної бази оподаткування ПДВ при продажу необоротних активів необхідно враховувати саме балансову вартість таких НА за даними обліку. При цьому звичайна ціна (в тому числі і ціна зазначена в оцінці) буде враховуватися тільки у випадку відсутності такого обліку.
***
Читайте також: