
Згідно з ч. 2 ст. 148 ЦКУ учасник, який виходить із ТОВ, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці.
Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (пп. "а" п. 185.1 ПКУ).
Своєю чергою, відповідно до пп. 196.1.1 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, зокрема, корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, а також їх обмін на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.
При цьому під поняттям корпоративні права розуміють права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Таким чином, з ІПК податківців від 15.01.2019 р. №138/6/99-99-15-03-02-15/ІПК можна зробити висновок: оподаткування ПДВ операції з повернення засновнику його внеску буде залежати від того, в якій формі здійснюється таке повернення:
- якщо повернення здійснюється у вигляді коштів або корпоративних прав та акцій інших суб'єктів, що належать такому товариству – така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ (оскільки така операція підпадає під п. 196.1.1 ПКУ);
- у разі повернення внеску у вигляді майна така операція підпадає під визначення постачання товару і оподатковується ПДВ на загальних підставах.