1 березня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №10122 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розміру ставки податку на послуги з тимчасового розміщення».
Для чого вносяться зміни?
Як зазначено у пояснювальній записці, з 2014 року критично зменшились туристичні потоки до України, а також погіршився туристичний імідж країни в світі.
На думку законотворців, одним з найефективніших інструментів збільшення туристичної привабливості країни є сприятлива податкова політика держави, яка стимулює попит на внутрішній та в’їзний туризм.
На сьогодні ж податкову політику для засобів розміщення не можна назвати сприятливою:
- по-перше, в Україні досі не запроваджено знижених ПДВ для засобів розміщення, як це зробили в усіх країнах Європейського Союзу,
- по-друге, новий механізм нарахування ставок туристичного збору не від вартості поселення, а від мінімальної заробітної плати з січня 2019 року призвів до значної збільшення вартості поселення в засобах розміщення економ-сегменту та непропорційності у ціноутворенні.
Всі ці фактори, на думку нардепів, впливають на туристичну та інвестиційну привабливість України, зменшуючи потенціал країни, а крім того призводять до збільшення тіньового сектору економіки в готельній сфері. Велика частка підприємств змушені мінімізувати податки, працюючи як фізична особа підприємець, а що стосується хостелів, апартаментів та кемпінгів – то більшість з них взагалі ніяк не оформлені.
Що пропонується?
Автори законопроекту пропонують встановити ставку ПДВ 10% (замість 20%) для операцій з постачання на митній території України послуг з тимчасового розміщення туриста в готелі, мотелі, кемпінгу, інших місцях тимчасового проживання.
Коли ці зміни можуть набрати чинності?
У разі прийняття Закону він набере чинності з дня його опублікування.