• Посилання скопійовано

Особливості складання ПН та РК за ставкою 14%: роз'яснює ДПС

ДПС зупинилася на правилах складання ПН у разі постачання сільгосптоварів за ставкою 14%. Окремо наведено приклади формування РК до ПН залежно від дати першої події (до та після 1 березня)

Особливості складання ПН та РК за ставкою 14%: роз'яснює ДПС

Нагадаємо, що з 16 березня у сільгосптоваровиробників є можливість складання ПН та РК для постачання окремих товарів за ставкою 14%. Про це ми писали тут, а аналіз Наказу №131 наводили ось тут.

Податківці у листі від 22.03.2021 р. №6946/7/99-00-21-03-02-07 зупинилися на правилах складання нових ПН та РК сільгосптоваровиробниками. У ньому зазначено, що загальні норми щодо застосування ставки податку в розмірі 14% до операцій з постачання окремих сільськогосподарських товарів викладені в листі ДПС від 01.03.2021 р. №5257/7/99-00-21-03-02-07.

 

Особливості складання податкових накладних

З урахуванням змін, внесених Наказом №131 до Порядку №1307, податкові накладні за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів складаються з урахуванням таких особливостей:

  1. операції з постачання окремих сільськогосподарських товарів за вибором платника можуть бути вказані в податковій накладній або одночасно з іншими операціями з постачання, оподаткування яких здійснюється за різними ставками (20%, 7% та/або 0%), або ж в окремій податковій накладній;
  2. у графі 8 розділу "Б" (таблична частина) податкової накладної, що складається за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів, вказується код ставки "14";
  3. у графі 3.1 розділу "Б" (таблична частина) податкової накладної, що складається за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів, вказується не менше шести знаків коду УКТ ЗЕД, якщо здійснюється постачання товарів, що належать до груп кодів УКТ ЗЕД 0104 10, 1204 00, 1206 00, 1212 91;
  4. у розділі "А" податкової накладної обсяг операцій з постачання окремих сільськогосподарських товарів вказується в рядку VІІІ розділу "А", сума податку вказується в рядку V розділу "А". Загальна сума податку, нарахована за ставками ПДВ 20, 14 та 7 %, вказується в рядку ІІ розділу "А", в рядку І розділу "А" зазначається загальна сума коштів, що підлягають сплаті за операцією.

Оскільки оподаткуванню за ставкою 14% підлягають операції з постачання окремих сільськогосподарських товарів, які здійснені з 01.03.2021 р. (відбулася перша подія), податкова накладна зі застосуванням ставки податку 14% не може бути складена раніше вказаної дати.

Часткова оплата за товар і подальше постачання всієї партії товару. Якщо до 01.03.2021 р. платником було отримано попередню оплату за частину окремих сільськогосподарських товарів, що підлягають поставці, і складено відповідну податкову накладну за ставкою 20%, а поставка всього обсягу товару відбувається після 01.03.2021 р., то на дату поставки повної партії товару платник податку повинен скласти другу податкову накладну з огляду на різницю між повною вартістю поставленого товару та сумою попередньої оплати, що була сплачена за його частину (оскільки це є першою подією за операцією з постачання товару, який не був оплачений авансом). Така податкова накладна складається зі застосуванням ставки податку 14%.

Податківці окремо підкреслили, що такий підхід до складання ПН  з постачання окремих с/х товарів забезпечено ДПС в електронному вигляді, у тому числі і в Е-кабінеті платника податків.

 

Особливості складання розрахунків коригування до податкових накладних

Податківці підкреслили, що коригування ставки податку шляхом складання розрахунку коригування не здійснюється.

Тобто, якщо перша подія при постачанні окремих сільськогосподарських товарів відбулася до 1 березня, перерахунок ставки ПДВ (з 20% на 14%) і суми податку на дату настання другої події за такою операцією не здійснюється.

Якщо  перша подія (відвантаження товару або перерахування передоплати/авансу) настала до 1 березня, то нарахування ПДВ відбувається за ставкою 20%.

Податківці далі навели три варіанти коригування: 

  1. Якщо за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів, за якими перша подія настала до 01.03.2021 р., починаючи з 01.03.2021 р. відбувається повернення авансового платежу або поставлених товарів (повністю чи частково), коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється з огляду на ставку ПДВ у розмірі 20%.
  2. Якщо, починаючи з 01.03.2021 р., за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів відбувається зміна кількості або вартості товарів, поставлених до вказаної дати, у бік зменшення або в межах суми, на яку на дату першої події була складена податкова накладна, у розрахунку коригування до податкової накладної, що була складена за операцією з постачання таких товарів, зазначається ставка ПДВ, вказана у податковій накладній, що коригується (20%).

Окремо податківці зупинилися на правилах складання РК до ПН, якщо починаючи з 01.03.2021 р. відбувається збільшення вартості або кількості товарів, поставлених/оплачених до цієї дати.

 

Якщо першою подією була сплата авансу та, починаючи з 01.03.2021 р., відбувається перегляд ціни у бік збільшення:

  1. на дату доплати/відвантаження товарів (надання послуг) складається розрахунок коригування, в якому зі знаком "мінус" вказується рядок з податкової накладної, який коригується, та додається новий рядок, в якому вказуються нова (перерахована) ціна одиниці товару та кількість товару, перерахована з огляду на таку нову ціну, в межах суми отриманого авансу (сума компенсації залишається незмінною, оскільки сума отриманого авансу не змінюється) із застосуванням ставки податку 20%;
  2. на цю ж дату складається друга податкова накладна з огляду на суму доплати/перевищення вартості загального обсягу оплачених (поставлених) товарів/послуг над обсягом отриманої попередньої оплати. У такій податковій накладній вказуються нова (перерахована) ціна та відповідна кількість товарів, розрахована з огляду на таку нову (перераховану) ціну товарів, яка відповідає сумі додаткової оплати. Така податкова накладна складається зі застосуванням ставки податку 14%.

Приклад 1. За постачання окремих сільськогосподарських товарів до 01.03.2021 р. було здійснено оплату авансу в розмірі 1200 грн (1000 грн - вартість товару та 200 грн - ПДВ) і складено податкову накладну (ПН-1) на постачання 5 штук товару за ціною 200 грн за штуку (240 грн з ПДВ). Після 01.03.2021 р. здійснюється перерахунок (збільшення) ціни товару, яка становитиме 250 грн (300 грн з ПДВ) за штуку.

У цьому випадку на дату доплати:

  • складається розрахунок коригування до ПН-1, в якому в першому рядку зі знаком "мінус" зазначаються показники такої ПН-1, у другому рядку вказуються нова ціна товару - 250 грн, кількість товару - 4 штуки (визначена в межах отриманого авансу) та ставка податку - 20%. Сума компенсації 1200 грн (1000 грн і 200 грн - ПДВ) не змінюється;
  • складається нова податкова накладна (ПН-2), в якій зазначаються кількість товару - 1 штука, ціна товару (без ПДВ) - 250 грн та сума податку, обчислена за ставкою 14%.

 

Якщо першою подією було відвантаження товарів і після 01.03.2021 р. відбувається перегляд ціни у бік збільшення, то складається розрахунок коригування до податкової накладної, в якому зі знаком "мінус" вказується рядок з податкової накладної, який коригується, та додається новий рядок, в якому кількість поставленого товару не змінюється, вказуються нова ціна товару і перерахована з урахуванням такої нової ціни вартість товару. Коригування здійснюється зі застосуванням ставки податку 20% (оскільки перша подія (поставка товару) відбулася до 01.03.2021 р., а після 01.03.2021 р. відбувається лише зміна ціни такого поставленого товару).

Приклад 2. До 01.03.2021 р. було здійснено відвантаження та складено податкову накладну (далі - ПН-3) на постачання 5 штук товару за ціною 200 грн (240 грн з ПДВ) за штуку загальною вартістю 1000 грн (1200 грн з ПДВ). Після 01.03.2021 р. здійснюється перерахунок (збільшення) ціни товару, яка становитиме 250 грн (300 грн з ПДВ) за штуку.

У цьому випадку на дату доплати коштів за товар складається розрахунок коригування до податкової накладної, в якому у першому рядку зі знаком "мінус" зазначаються показники ПН-3 і додається новий рядок, у якому вказуються фактично поставлена кількість товару - 5 штук, нова ціна (без ПДВ) - 250 грн, перерахована з урахуванням нової ціни вартість товару (без ПДВ) - 1250 грн і сума податку, обчислена за ставкою 20 %.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»