Підприємство займається ремонтом вагонів. При складанні калькуляції собівартості враховуються поворотні відходи (це комплектуючі та деталі, що не підлягають ремонту), які віднімаються від суми виконаних робіт. Надалі ці відходи реалізуються як брухт. У бухгалтерському обліку ці операції відображаються двічі в доходи (вперше — при оприбуткуванні брухту як безоплатно отриманого, а вдруге — при реалізації цього брухту) і один раз у витрати — при реалізації брухту, як собівартість запасів. Як ці операції відображаються у податковому обліку, а саме: скільки разів у доходи і скільки у витрати?
Відповідно до пп. 135.5.4 5 ст. 135 ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-VI до інших доходів включають вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначену на рівні не нижче від звичайної ціни.
Відповідно до п. 146.13 ст. 146 ПКУ сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об’єктів основних засобів та нематеріальних активів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.
Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження безоплатно отриманих основних засобів або нематеріальних активів над вартістю таких основних засобів або нематеріальних активів, що була включена до складу доходів у зв’язку з отриманням, включається до доходів платника податку, а сума перевищення вартості, що була включена до складу доходів у зв’язку з безоплатним отриманням над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.
Дохід від продажу або іншого відчуження об’єкта основних засобів та нематеріальних активів з метою застосування цієї статті визначається згідно з договором про продаж або інше відчуження об’єкта основних засобів та нематеріальних активів, але не нижче звичайної ціни такого об’єкта (активу) (п. 146.14 ст. 146 ПКУ).