Згідно з пп. 136.1.3 ст. 136 ПКУ для визначення об’єкта оподаткування не враховуються суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку.
Таким чином, якщо цінні папери вносяться до статутного фонду платника податку в обмін на корпоративні права, емітовані таким платником податку, таке внесення є прямою інвестицією, сума якої не враховується при визначенні об’єкта оподаткування у складі доходу такого платника податку — емітента.
Пунктом 153.8 ст. 153 ПКУ визначено, що під терміном «витрати» слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю (у т. ч. емітенту під час розміщення) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, як компенсація їх вартості.
Отже, операція з внесення цінних паперів до статутного фонду платника податку є прямою інвестицією, а не придбанням таких цінних паперів, тобто платник податку — емітент корпоративних прав, який отримав цінні папери як внесок до статутного фонду, не враховує вартість отриманих цінних паперів у складі витрат на придбання цінних паперів при визначенні фінансового результату від операцій з цінними паперами згідно з п. 153.8 ст. 153 ПКУ.
Відповідно до абзацу першого цього пункту під терміном «доходи» слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну, викупу емітентом, погашення або інших способів відчуження цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв’язку з таким продажем, обміном, викупом емітентом, погашенням або відчуженням.
У разі продажу цінних паперів, отриманих як внесок до статутного фонду, платник податку збільшує доходи в окремому податковому обліку фінансових результатів операцій з цінними паперами та враховує суму отриманих коштів при розрахунку податку на прибуток від таких операцій.