Як у податковому обліку платника податку на прибуток підприємств відображається сума дисконту (процентів), що виникає при зворотному викупі цінних паперів, які були продані за договором РЕПО? Як у податковій декларації з податку на прибуток підприємства відображається додатна або від’ємна різниця від продажу цінного паперу за операцією РЕПО?
Відповідно до пп. 14.1.167 ст. 14 ПКУ операція РЕПО — операція купівлі (продажу) цінних паперів із зобов’язанням зворотного їх продажу (купівлі) через визначений строк за заздалегідь обумовленою ціною, що здійснюється на основі єдиного договору РЕПО. Строк між датами виконання першої та другої частин операції РЕПО (строк РЕПО) не може перевищувати одного року.
Оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами визначено ст. 153 ПКУ. Згідно з п. 153.8 цієї статті платник податку повинен вести відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами у розрізі окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, у т. ч. окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними під час їх розміщення, повторного продажу емітентом чи внаслідок здійснення внеску до статутного капіталу. При цьому витрати платника податку, понесені при придбанні цінних паперів, використаних платником в операціях РЕПО, не враховуються у визначенні фінансових результатів за операціями з торгівлі цінними паперами протягом строку РЕПО, а враховуються при визначенні фінансових результатів за операціями РЕПО у порядку, передбаченому п. 153.9 ст. 153 ПКУ.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього самого виду протягом такого звітного періоду, від’ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього самого виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст. 150 ПКУ.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу (обміну, викупу емітентом, погашення або інших способів відчуження) кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього самого виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від’ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього самого виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Пунктом 153.9 ст. 153 ПКУ визначено, що норми п. 153.8 цієї статті не поширюються на операції з купівлі (продажу) цінних паперів із зобов’язанням зворотного їх продажу (купівлі) (операції РЕПО), якщо такі операції не передбачають перехід права власності на цінні папери. Фінансовий результат за такими операціями платника податку визначається за кожною такою операцією як різниця між ціною продажу (купівлі) цінних паперів та ціною їх зворотної купівлі (продажу) в податковому періоді, в якому відбулася зворотна купівля (продаж) таких цінних паперів.
За операціями з купівлі (продажу) цінних паперів із зобов’язанням зворотного їх продажу (купівлі) (операції РЕПО), якщо такі операції передбачають перехід права власності на цінні папери, фінансовий результат визначається у порядку, передбаченому для операцій з торгівлі цінними паперами в п. 153.8 ст. 153 ПКУ.
Норми ПКУ щодо визначення звичайних цін при проведенні операцій РЕПО не застосовуються.
Враховуючи викладене, якщо при купівлі (продажу) цінних паперів за операціями РЕПО право власності на такі цінні папери не переходить, то фінансовий результат визначається за кожною операцією з купівлі (продажу) окремого цінного паперу. Доходи (витрати) платника податку з урахуванням дисконту (процентів), отримані (понесені) при продажу (придбанні) цінного паперу, враховуються в окремому фінансовому обліку в податковому періоді, в якому відбувся зворотний продаж (купівля) такого цінного паперу.
У податковій декларації з податку на прибуток підприємства додатна або від’ємна різниця між отриманим (нарахованим) платником податку доходом від продажу цінного паперу за операцією РЕПО та витратами, понесеними (нарахованими) таким платником податку внаслідок придбання такого цінного паперу, відображається у рядку 6 додатка ЦП «Цінні папері» до декларації за результатами звітного періоду, в якому відбулася зворотна купівля (продаж) такого цінного паперу.
При цьому прибуток, отриманий від купівлі (продажу) цінного паперу за операцією РЕПО, за якою право власності не переходить, переноситься до підсумкового рядка 03.20 додатка ЦП до декларації та відображається у складі інших доходів у рядку 03 декларації.
Від’ємна різниця між ціною продажу (купівлі) цінного паперу та ціною його зворотної купівлі (продажу) за операцією РЕПО у показнику підсумкового рядка 03.20 додатка ЦП до декларації не враховується і надалі у декларації не відображається.
Якщо операції РЕПО передбачають перехід права власності на цінні папери, то фінансовий результат визначається у порядку, передбаченому для операцій з торгівлі цінними паперами у п. 153.8 ст. 153 ПКУ.