Відповідно до пп. 159.1.1 п. 159.1 ст. 159 Податкового кодексу платник податку -- продавець товарів, робіт, послуг має право зменшити суму доходу звітного періоду на вартість відвантажених товарів, виконаних робіт, наданих послуг у поточному або попередніх звітних податкових періодах у разі, якщо покупець таких товарів, робіт, послуг затримує без погодження з таким платником оплату їх вартості (надання інших видів компенсації їх вартості).
Норми цього підпункту не поширюються на проценти та комісії, щодо яких було сформовано страховий резерв за рахунок збільшення витрат (п. 159.2 ст. 159 Податкового кодексу).
Платник податку -- покупець зобов'язаний зменшити витрати на вартість заборгованості, визнану судом чи за виконавчим написом нотаріуса, у податковому періоді, на який припадає день набрання законної сили рішення суду про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини) або вчинення нотаріусом виконавчого напису (пп. 159.1.2. п. 159.1 ст. 159 Податкового кодексу).
Згідно з пп. 153.4.1 п. 153.4 ст. 153 цього Кодексу з урахуванням особливостей, установлених розділом ІІІ Кодексу, не включаються в дохід і не підлягають оподаткуванню кошти, залучені платником податку у зв'язку з отриманням основної суми фінансових кредитів, у тому числі субординованого боргу, позик від інших осіб -- кредиторів.
Аналогічно не включаються до витрат кошти, надані платником податку у зв'язку з наданням основної суми кредиту, позики іншим особам -- дебіторам, викупу (заміни) однієї частки консолідованого іпотечного боргу на іншу відповідно до закону.
Термін «основна сума» означає суму наданого кредиту, позики або депозиту (строкових, довірчих рахунків) без урахування процентів, фіксованих виплат, премій, виграшів, суму консолідованого іпотечного боргу в частині, що відповідає ціні зобов'язання (пп. 153.4.2 п. 153.4 ст. 153 Податкового кодексу).
Згідно з пп. 135.4.2 п. 135.4 ст. 135 цього Кодексу до доходів банківських установ включаються, зокрема, процентні доходи за кредитно-депозитними операціями (в тому числі за кореспондентськими рахунками). Датою отримання доходів платника податку від проведення кредитно-депозитних операцій є дата визнання процентів (комісійних та інших платежів, пов'язаних зі створенням або придбанням кредитів, вкладів (депозитів), визначена згідно з правилами бухгалтерського обліку (п. 137.8 ст. 137 Податкового кодексу).
Водночас відповідно до п. 141.1 ст. 141 цього Кодексу до складу витрат включаються будь-які витрати, пов'язані з нарахуванням процентів за борговими зобов'язаннями (в тому числі за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, крім фінансових витрат, включених до собівартості кваліфікаційних активів згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку) протягом звітного періоду, якщо такі нарахування здійснюються у зв'язку з провадженням господарської діяльності платника податку.
Отже, платник податку -- кредитор має право зменшити доходи згідно з пп. 159.1.1 п. 159.1 ст. 159 Податкового кодексу на суму процентів за кредитним договором, тобто основна сума кредиту при врегулюванні сумнівної заборгованості не враховується, а платник податку -- боржник відповідно до пп. 159.1.2 цього пункту має зменшити витрати на суму таких процентів за кредитним договором.
«Вісник податкової служби України» 01.06.2012, №21
Боржник та кредитор - податковий облік заборгованості та процентів
На яку суму відповідно до пп. 159.1.2 ПКУ повинен зменшити витрати платник податку на прибуток -- боржник, якщо судом визнано заборгованість як за основною сумою кредиту, так і за процентами за ним?
Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток
Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.
Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.
на мiсяць безкоштовно!Спробувати