• Посилання скопійовано

Аналіз порядку оподаткування резидентів «Дія Сіті» та їх спеціалістів

Влітку минулого року Законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» було введено таке поняття як «Дія Сіті» - віртуальне цифрове місто з пільговим податковим та правовим режимом для вітчизняних ІТ-компаній. А наприкінці року підписано Закон, який з 01.01.2022 року вносить до ПКУ відповідний пільговий порядок оподаткування

Аналіз порядку оподаткування резидентів «Дія Сіті» та їх спеціалістів

18 грудня 2021 року у №243 офіційного видання «Голос України» було опубліковано текст Закону №1946-IX, який передбачає внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні (йдеться про спеціальний правовий режим «Дія Сіті»). Але як передбачено Прикінцевими положеннями цього Закону, набирає він чинності лише цього року – з 01.01.2022 року. Про підписання його ми повідомляли тут.

Цей Закон є тісно пов’язаним з раніше прийнятим Законом Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні (далі - Закон №1667-IX), який фактично і визначає умови та вимоги для резидентів «Дія Сіті», а Закон №1946-IX лише вводить відповідний спецрежим оподаткування до ПКУ та інших законів України.

Зокрема, до ПКУ додаються такі визначення:

  • резидент «Дія Сіті» - платник податку, що сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах - резидент «Дія Сіті», який у порядку, передбаченому пп. 141.10 ПКУ, обрав або перейшов на відповідний режим оподаткування. Резиденти «Дія Сіті», які не обрали (не перейшли) на відповідний режим оподаткування, сплачують податок на прибуток на загальних підставах та вважаються резидентами «Дія Сіті», що не є платниками податку на особливих умовах (пп. 14.1.282-1 ПКУ);
  • спеціалісти резидента «Дія Сіті» - гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента «Дія Сіті» на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», або особи, які перебувають з резидентом «Дія Сіті» у трудових відносинах (пп. 14.1.283 ПКУ).

При цьому, як вже встигли роз’яснити податківці, резидент «Дія Сіті» має відповідати всім таким вимогам:

  • здійснює один з видів діяльності (комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність з керування комп’ютерним устаткуванням, видання комп’ютерних ігор та інших програм, надання програмних продуктів у режимі «онлайн», освітня діяльність у галузі ІТ, кібербезпека тощо);
  • розмір місячної винагороди спеціалістам не менше ніж 1200 євро;
  • кількість гіг-спеціалістів не менше ніж 9;
  • сума кваліфікованого доходу юридичної особи за перші 3 місяці не менше 90 відсотків.

Варто зауважити, що прийнятим Законом гарантована незмінність податкових умов (в гіршу сторону) на 25 років. Тобто протягом 25-ти років збільшення податкового навантаження для резидентів «Дія Сіті» не відбудеться.

 

Об’єкт та ставка оподаткування

У зв’язку зі запровадженням спеціального режиму оподаткування  ПКУ доповнюється і новим об’єктом оподаткування - операції резидентів «Дія Сіті» - платників податку на особливих умовах, що підлягають оподаткуванню згідно з п. 135.2, 137.10, 141.9-1 ПКУ. До операцій, що перелічені у цих пунктах, застосовується ставка оподаткування податком на прибуток 9%. Зокрема, це стосується:

  • виплати дивідендів;
  • виплати процентів на користь нерезидентів – пов’язаних осіб або нерезидентів, зареєстрованих у державах, що є «низькоподатковими» юрисдикціями;
  • надання фінансової допомоги нерезиденту «Дія Сіті» – платнику на спеціальному режимі, яка не підлягає поверненню або пов’язаній фізичній особі, або пов’язаній особі – нерезиденту незалежно від наявності умови про повернення, або непов’язаній особі, яка залишається неповернутою протягом 12 календарних місяців;
  • безоплатне надання майна нерезиденту «Дія Сіті» – платнику на спеціальному режимі;
  • виплати, що здійснюються у зв’язку з вкладенням в об’єкти інвестицій (в тому числі придбанням майна), що перебувають за межами території України,
  • придбання майна, робіт, послуг у неплатника податку – нерезидента та/або передача майна, робіт, послуг неплатнику податку – нерезиденту (якщо розрахунки чи постачання майна, робіт, послуг за відповідними операціями не здійснено у 360-денний чи інший строк відповідно до законодавства);
  • виплата роялті в сумах перевищення ліміту та в інших окремих випадках.

Водночас сума невідповідності контрольованої операції принципу «витягнутої руки» буде оподатковуватися за ставкою 18%.

Крім того, передбачається, що сума податку, що підлягає сплаті до бюджету резидентом «Дія Сіті» - платником податку на особливих умовах за кожною окремою операцією відповідно до наведених вище підпунктів зменшується на суму податку на доходи нерезидента, нарахованого (сплаченого) резидентом «Дія Сіті» за відповідною операцією згідно з п. 141.4 ПКУ.

У разі здійснення оподатковуваної операції у відмінній від грошової формі резидент «Дія Сіті» зобов’язаний самостійно перевірити відповідність ціни договору звичайній ціні та визначити базу оподаткування на рівні не нижче звичайної ціни.

Звичайна ціна у цьому випадку визначається на рівні ціни договору, але не нижче ніж ціна придбання такого майна (робіт, послуг), а для необоротних активів - не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок календарного місяця, протягом якого здійснюються операції продажу (відчуження), ліквідації таких необоротних активів. Якщо резидент «Дія Сіті» самостійно не визначить таку ціну, то це зробить контролюючий орган самостійно.

А у разі якщо йдеться про майно (крім необоротних активів), роботи, послуг, вироблені (створені, надані) платником податку, то звичайна ціна визначається на рівні ціни договору, але не нижче виробничої собівартості, яка розрахована за правилами бухгалтерського обліку відповідно до принципів, методів і процедур, визначених в обліковій політиці платника податку.

Якщо в обліковій політиці такі принципи, методи і процедури будуть не визначеними, то контролюючий орган самостійно розрахує таку виробничу собівартість відповідно до НП(С)БО або МСФЗ.

 

Звітний період

Для резидентів «Дія Сіті» встановлюється річний базовий податковий (звітний) період. Для зареєстрованого у встановленому законом порядку резидента «Дія Сіті» перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, в якому, зокрема, такий платник податку набув статусу резидента «Дія Сіті».

 

Виплата дивідендів резидентом «Дія Сіті»

По-перше, при виплаті дивідендів резиденти «Дія Сіті» звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток.

По-друге, дивіденди, які нараховуються на користь фізособи, емітентом корпоративних прав резидентом «Дія Сіті» - платником податку на особливих умовах не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника податку за умови що таким резидентом «Дія Сіті» не здійснювалася виплата дивідендів за акціями або іншими корпоративними правами протягом двох календарних років поспіль.

 

Податкові різниці

Пункт 140.5 ПКУ доповнюється новою податковою різницею (п. 140.5.17 ПКУ), згідно з якою фінрезультат до оподаткування збільшується на суму вартості майна, робіт, послуг (крім роялті), придбаного резидентом «Дія Сіті» у платників ЄП протягом звітного року, в розмірі, що перевищує 20 відсотків суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період.

При цьому до витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включаються витрати, пов’язані з операційною, фінансовою та інвестиційною діяльністю.

Новостворені суб’єкти господарювання, резиденти «Дія Сіті», проводять розрахунок на підставі показників Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за поточний річний звітний період.

Якщо ж оплату за таке майно, роботи чи послуги було здійснено, коли постачальник перебував на спрощеній системі оподаткування, а фактичне їх постачання відбулось, коли він перестав бути платником ЄП, то таке майно, роботи, послуги вважаються придбаними у платника ЄП. Тобто підпадають під дію податкової різниці.

Зазначимо, що це обмеження запрацює лише з 2024 року і спочатку у розмірі 50%, а тільки з 2025 – у передбаченому розмірі 20%.

 

Оподаткування доходів спеціалістів «Дія Сіті»

Згідно з внесеними Законом №1946-IX змінами, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включатимуться сплачені суми:

  • роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику;
  • резидентом «Дія Сіті» за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення або за договорами добровільного медичного страхування платника податку - гіг-спеціаліста в межах 30 відсотків нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту.

Крім цього, спеціальна ставка ПДФО у розмірі 5% застосовується до доходів спеціаліста резидента «Дія Сіті» у вигляді:

  • заробітної плати;
  • винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
  • авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Зауважимо, що звільнення від сплати військового збору для таких доходів не передбачено, а отже з них також сплачується і 1.5% цього податку.

При цьому встановлено і обмеження до розміру такого доходу, до якого застосовується зменшена ставка - 240 тисяч євро за рік. З суми перевищення платник самостійно доплачує податок за ставкою 18% та подає річну податкову декларацію. Тобто стежити за обсягом доходу такого спеціаліста має не резидент «Дія Сіті», а він сам.

У разі, якщо резидент «Дія Сіті» втратив статус (за рішенням суду або встановлення невідповідності критеріям) за такий період, він самостійно має перерахувати та сплатити за власний рахунок до бюджету ПДФО за ставкою 18%.

 

ЄСВ

Єдиний внесок для платника - резидента «Дія Сіті», який у календарному місяці відповідав відповідним вимогам, встановлюється у розмірі мінімального страхового внеску (22% * розмір мінімальної заробітної плати) на суму:

  • нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону "Про оплату праці";
  • винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".

Якщо спеціаліст резидента «Дія Сіті» є підприємцем, то він звільняється від сплати ЄСВ за себе за умови, що таким резидентом «Дія Сіті» було сплачено за нього ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний. Тобто діє аналогічне звільнення як і зараз для підприємців, які паралельно мають трудові стосунки.

 

Єдиний податок

У п. 298.2.3 ПКУ з’явиться нова підстава для обов’язкової відмови суб’єкта господарювання від спрощеної системи оподаткування - у разі набуття платником податку статусу резидента «Дія Сіті». Такий суб’єкт господарювання має відмовитись від сплати ЄП з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому він  набув статус резидента «Дія Сіті».

***

Читайте також:

***

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Податок на прибуток»