Коментар до ІПК від 19.01.2024 №317/ІПК/99-00-24-03-03
Благодійна організація звернулася до ДПС із такими запитаннями:
- Чи підлягають оподаткуванню ПДФО і ВЗ виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб – співробітників певної групи компаній, які були тяжко поранені під час виконання бойових завдань у лавах різних військових формувань, утворених відповідно до законів України?
- Чи підлягають оподаткуванню ПДФО і ВЗ виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб – членів сімей співробітників певної групи компаній, які загинули під час виконання бойових завдань у лавах різних військових формувань, утворених відповідно до законів України?
- Чи підлягають оподаткуванню ПДФО і ВЗ виплати, здійснені благодійною організацією на користь фізичних осіб – співробітників певної групи компаній та членів їхніх сімей у зв’язку з виникненням складних життєвих обставин внаслідок військової агресії російської федерації проти України?
Як бачимо, наголос у цих запитаннях було зроблено на тому, що всі ці види благодійної допомоги надаватимуться тільки працівникам певної групи компаній і членам їхніх сімей. Це не означає, що благодійну організацію було створено лише для цього. Але певний проєкт (договір) у неї під цей напрям планується.
І як на це відреагують податківці? Адже, з одного боку, мета є вочевидь благодійною. А з іншого боку, благодійний проєкт передбачає допомогу лише працівникам одного роботодавця (групи роботодавців)? При цьому благодійну організацію цікавлять лише правила оподаткування ПДФО та ВЗ. Саме про них податківці і розповіли.
Що сказала ДПСУ
У коментованій ІПК податківці нагадали про те, що ПКУ надає можливість допомогти особам, зазначеним у запитаннях, без сплати ПДФО та ВЗ двома нормами.
Спеціальну пільгу прописано у пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, за яким до загального місячного (річного) оподатковуваного ПДФО доходу не включається сума (вартість) благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, у порядку, визначеному Законом №5073, на користь:
- учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій;
- працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
- фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку із проведенням бойових дій у таких населених пунктах.
Але порядок дії такої спеціальної пільги прописано у пп. 170.7.8 ПКУ. Ним визначено, що не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ у будь-якій сумі (вартості), що надається, зокрема:
- платникам податку, визначеним абзацом другим пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, – для закупівлі або у вигляді лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
- платникам податку, визначеним абзацами третім і четвертим пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у тому числі – для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
- у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, – на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, що виникли у платників податку, визначених пп. 165.1.54 ПКУ. Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.1 ПКУ (18%), і платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги (пп. «б» пп. 170.7.8 ПКУ).
Перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затверджено постановою КМУ від 24.02.2016 №112.
Крім того, постановою КМУ від 26.11.2014 №653 затверджено перелік потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб.
А ще звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.13-1 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Отже, у цьому випадку, якщо умови звільнення від сплати ПДФО буде виконано, то і ВЗ платити не доведеться.
Висновки:
Як бачимо, вибірковість, за якою благодійна організація надаватиме допомогу, податківців не засмутила. Справді, щодо ПДФО та ВЗ немає норм, які б обмежували благодійників у виборі, кому саме надавати зазначену вище допомогу. Або забороняли б надавати її виключно працівникам (та членам їхніх сімей) групи компаній.
Інше питання, яке не розглядалося в цій ІПК, це те, чи не призведе така вибірковість до ризику втратити неприбутковий статус. На нашу думку, ні, але лише за умови, якщо така допомога надаватиметься відповідно до установчих документів благодійної компанії і при цьому не порушуватиметься цільовий характер отриманого благодійною організацією фінансування.