• Посилання скопійовано

Як ДПС визначає середній показник сплати податку на прибуток?

У ДПС є сайт «Територія високого рівня податкової довіри». На ньому можна вивчити середній рівень сплати податків в різних галузях економіки України та зрозуміти, потрапляєте ви до Клубу білого бізнесу чи ні. Для чого?

Як ДПС визначає середній показник сплати податку на прибуток?

Практично всі платники податків стикалися самі або чули про так зване «податкове навантаження», коли сума податку до сплати розраховується не за правилами, встановленими ПКУ, а за певним відсотком від отриманого доходу. 

Звісно, «податкове навантаження» завжди було поза законом, а тому воно неофіційно «доводилося» до платників податків в усній формі і залежало від регіону, де зареєстрований платник, та від галузі, в якій він праціює. Ніхто з платників не мав доступу до методики розрахунку цього показника.

Але згодом неофіційні методики мають тенденцію ставати офіційними. 

Якщо ви думали, що запровадження мінімального податкового зобовязання для власників та/або користувачів сільськогосподарських земель – це була остання спроба легалізувати побажання податківців щодо рівня сплати податків, а інших платників податків подібна практика не стосується, то це не так. 

Зараз поговоримо про платників податку на прибуток

Як ви вже знаєте, у 2024 році було запроваджено поняття платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства – так званий «Клуб білого бізнесу». Докладно про нього ми розповідали тут і тут

У п. 69.41.2.1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ визначено, що до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства включаються юрособи-загальники, за умови одночасної відповідності всім критеріям, перерахованим в цьому пункті. 

Зокрема, серед таких критеріїв є показник рівня сплати податку на прибуток, який  дорівнює або перевищує середній показник у відповідній галузі за останні 4 квартали з урахуванням п. 137.5 ПКУ та аналогічний показник для ПДВ.

Цей середній показник рахується за формулою:

ПН = ПнП/Д х 100, де

  • ПнП (податок на прибуток) = р. 06 + р. 06.1 + р. 06.2 + р. 06.3 + р. 06.4 + р. 08 + р. 10 + р. 12 + р. 15 декларацій з прибутку;
  • Д (дохід) = р. 01 декларацій з прибутку.

Звісно, дотримуватися цього середнього показника при нарахуванні та сплаті податку на прибуток чи ні, цього разу – справа добровільна! Але цей середній показник і тих, хто його дотримується, і тих, хто ні, відстежують податківці.  

Середні показники рівня сплати податку на прибуток та ПДВ публікуються ДПС на сторінці «Галузева аналітика». Щоб дізнатися, скільки за розрахунками податківців треба платити податок на прибуток в середньому, спочатку треба обрати галузь (клас виду економічної діяльності), а потім на сторінці з’являться середні показники рівня сплати податків у цій галузі. 

Наприклад, за КВЕД 46.46 «Оптова торгівля фармацевтичними товарами» рівень сплати податку на прибуток квартальними платниками за жовтень 2023 року – вересень 2024 року становить 1.22%, а рівень сплати ПДВ за цей же період – 0,69%. Також можна побачити і дані про середньомісячну заробітну плату в цій же галузі за цей же період.

Якщо платник, який не перебуває у Клубі білого бізнесу, має показники нижчі за ті, що містяться в галузевій аналітиці, то він ризикує стати об’єктом підвищеної уваги з боку ДПС? 

Зовсім не обов’язково, проте, враховувати цей показник при складанні планів перевірок податківці, безумовно, будуть. 

Дані галузевої аналітики – це довідкова інформація, яку можна використовувати для аналізу своєї діяльності, так би мовити, «очіма податківців». Хоча, як і раніше, за законом – суму податків до сплати потрібно визначати виключно за правилами, встановленими ПКУ.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Податок на прибуток»