• Посилання скопійовано

Нова мінімальна зарплата з 1 жовтня: зростання трудових штрафів та інші зміни для бізнесу

Розмір місцевих податків та деякі правила оподаткування податком на прибуток прив’язані до мінімальної зарплати станом на 1 січня. Тому вони залишаються незмінними до кінця року. А от фінансові штрафи за порушення трудового законодавства з 1 жовтня збільшаться

Нова мінімальна зарплата з 1 жовтня: зростання трудових штрафів та інші зміни для бізнесу

Нагадаємо, що з 1 жовтня 2022 року згідно з Держбюджетом на 2022 рік розмір мінімальної зарплати становитиме:

 • у місячному розмірі – 6700 грн (тобто на 200 грн більше, ніж було встановлено з 1 січня – 6500 грн);
 • у погодинному розмірі – 40,46 грн (тобто на 1 грн і 20 копійок більше, ніж було з 1 січня 2022 року – 39,26 грн).

З розмірами мінзарплати можна ознайомитися у нашому довіднику ось тут.

Як це зростання вплине на оплату праці та її оподаткування ЄСВ, ПДФО та ВЗ, тобто найбільш очевидну зміну, ми розглядали в окремій статті.

Проте до мінімальної зарплати прив'язано досить багато показників у вітчизняному законодавстві. Зокрема, сплата ЄСВ та єдиного податку самозайнятими фізособами, про що теж є окрема стаття.

А де ще згадується мінімальна зарплата? Зокрема, в ПКУ. Спочатку нагадаємо, де змін не буде!

 

Податок на прибуток

Звісно, на ставку податку на прибуток мінімальна зарплата не впливає. Але від неї залежить окрема податкова різниця, на яку певним платникам податку слід буде відкоригувати визначений фінрезультат.

За пп. 140.5.4 ПКУ слід збільшувати фінрезультат на суму товарів та послуг придбаних у неприбуткових організацій, внесених до Реєстру, якщо сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного року перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Тобто цей показник залежить від МЗП, але прив’язаний до розміру станом на 1 січня та не змінюється посеред року через зміну МЗП.

У 2022 році річна вартість цих активів становить 162 500,00 грн.

 

Туристичний збір

Згідно з пп. 268.3.1 ПКУ ставка туристичного збору встановлюється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно зі законом та перспективним планом формування територій громад, за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ, у розмірі:

 • до 0,5% – для внутрішнього туризму;
 • до 5% – для в’їзного туризму

від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

Тобто цей показник залежить від МЗП на 1 січня та не змінюється посеред року через зміну МЗП.

Протягом 2022 року максимальний розмір за добу на 1 особу становитиме:

 • до 32,50 грн – для внутрішнього туризму;
 • до 325,00 грн – для в’їзного туризму.

Але, як і раніше, фактичний розмір туристичного збору на територіях кожної громади мають встановити місцеві ради. І він може бути меншим за максимальний розмір.

Увага! Згідно з пп. «з» пп. 268.2.2 ПКУ не повинні сплачувати туристичний збір взяті на облік як внутрішньо переміщені особи відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", які тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 ПКУ, а інформація про адресу таких місць зазначена в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи як адреса фактичного місця їх проживання/перебування.

 

Податок на нерухомість

Згідно з пп. 266.5.1 ПКУ ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м. бази оподаткування. Тобто цей показник залежить від МЗП на 1 січня та не змінюється посеред року через зміну МЗП.

Отже,  за 2022 рік потрібно буде сплачувати податок на нерухомість за 1 кв.м. за максимальною ставкою 6500 х 1,5% = 97,50 грн. Але якою точно ця ставка буде на території певної територіальної громади, вирішуватиме місцева рада.

Увага! Згідно з «воєнним» Законом № 2142:

 • за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, за об'єкти житлової нерухомості (у т.ч. їх частки), які перебувають у власності фізосіб;
 • на період із 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, за об'єкти житлової нерухомості (у т. ч. їх частки), які перебувають у власності юридичних осіб,
 • на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно за об'єкти нежитлової нерухомості (у т. ч. їх частки), що перебуває у власності юридичних та фізичних осіб.

Але: вищезазначене звільнення від оподаткування стосується лише об'єктів нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, а також об'єктів житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Зазначимо, що наразі так й не затверджено відповідного переліку областей, тому практично скористатися цією пільгою поки так й не вийде.

 

Транспортний податок

За пп. 267.2.1 ПКУ до об'єкта оподаткування належатимуть легкові авто:

 • у яких від дати випуску минуло не більше ніж 5 років;
 • середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня (у 2022 році – це 6500 грн х 375 = 2 437 500 грн).

Нагадуємо, що ця середньоринкова вартість визначається Мінекономрозвитку за методикою, затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року. Дізнатися про неї можна буде за посиланням.

Що робити в разі викрадення такого автомобіля, читайте у роз'ясненні від податківців.

 

Збір за паркування

За пп. 268-1.3.1 ПКУ ставки збору встановлюються за кожен день провадження діяльності зі забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі до 0,075% мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року.

Таким чином, у 2022 році максимальний розмір ставки цього збору за 1 кв.м. буде становити 6500 х 0,075% = 4,87 грн.

 

Мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства

За ст. 14 Закону про АТ мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 1250 мінімальних зарплат, виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.

Тож протягом 2022 року мінімальний розмір статутного капіталу для АТ буде становити 8 125 000  грн.

 

Штрафи за порушення законодавства з праці

Про те, що фінансова відповідальність роботодавців за порушення трудового законодавства встановлена у вигляді штрафів, розмір яких «прив'язаний» до розміру місячної мінімальної зарплати, ми зазначали в своїх новинах та статтях доволі часто.

І хоча з 24 лютого в Україні введено воєнний стан, але вже з 19 липня Держпраці має право перевіряти додержання вимог Закону про організацію трудових відносин під час війни, законність звільнення та здійснювати інспектування щодо виявлення неоформлених працівників. Тож дізнатися про розміри штрафів за порушення норм трудового законодавства актуально для роботодавців й зараз.

       Вид порушення     

З 1 січня по 30 вересня 2022 року

З 1 жовтня по 31 грудня 2022 року

Неоформлені працівники та зарплата у «конвертах»

 

10 мінзарплат (65 000 грн) за перше порушення, а для «єдинників» І-ІІІ груп – попередження;

 

30 мінзарплат (195 000 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – за повторне протягом двох років з дня виявлення порушення

10 мінзарплат (67 000 грн) за перше порушення, а для «єдинників» І-ІІІ груп – попередження;

 

30 мінзарплат (201 000 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – за повторне протягом двох років з дня виявлення порушення

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

3 мінзарплати (19500 грн)

3 мінзарплати (20100 грн)

Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених працівників та зарплати «у конвертах»

16 мінзарплат (104000 грн)

16 мінзарплат (107200 грн)

Порушення строків виплати зарплати

3 мінзарплати (19 500 грн)

3 мінзарплати (20100 грн)

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

2 мінзарплати (13 000 грн) за кожного працівника

2 мінзарплати (13 400 грн) за кожного працівника

Недотримання гарантій та пільг мобілізованим працівникам та строковикам

4 мінзарплати (26000) за кожного працівника

 

А до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ групи застосовуватиметься лише попередження.

4 мінзарплати (26800) за кожного працівника

 

А до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ групи застосовуватиметься лише попередження.

Інші порушення трудового законодавства

1 мінзарплата за кожне порушення (6500 грн);

 

2 мінзарплати (13000 грн) за повторне порушення протягом року з дня виявлення порушення

1 мінзарплата за кожне порушення (6700 грн);

 

2 мінзарплати (13400 грн) за повторне порушення протягом року з дня виявлення порушення

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»