
ЕВА розповідає, що 7 березня 2025 року в Одесі відбулася зустріч представників бізнесу з головою Державної податкової служби України Русланом Кравченком, на якій підприємці мали змогу отримати прямі відповіді на нагальні питання податкового адміністрування та обговорити конкретні рішення для покращення умов ведення бізнесу.
Ключові теми зустрічі:
- Блокування податкових накладних. Бізнес наголосив на необхідності вдосконалення критеріїв ризику та уникнення безпідставних блокувань. Руслан Кравченко повідомив, що ДПС вже працює над удосконаленням системи моніторингу, і наразі частка заблокованих накладних зменшилася до 0,44%.
- Виконання судових рішень. Учасники звернули увагу на випадки, коли рішення судів на користь підприємств не виконуються належним чином. Голова ДПС підкреслив, що служба працює над підвищенням ефективності цього процесу та дотримується принципу неухильного виконання судових рішень та зазначив, що податкова планує впровадити механізм виконання таких рішень у межах 5 робочих днів.
- Електронні аудити та цифровізація
Впровадження електронного аудиту є важливим кроком у цифровізації податкової системи. EBA регулярно обговорює з податковою службою питання, пов’язані з е-аудитом, щоб забезпечити його ефективне впровадження. Водночас бізнес стикається з труднощами подачі документів у форматі SAF-T, оскільки файли можуть бути важкими для обробки та перевірки. На центральному рівні тимчасово призупинене накладення штрафних санкцій на період проведення роз’яснень. Важливо, щоб усі податкові органи дотримувалися єдиних стандартів, не створюючи нерівних умов для підприємств у різних регіонах. - Перебої в роботі податкових серверів
Компанії стикаються з труднощами подання звітності через перебої в електропостачанні, повітряні тривоги та обмежені часові рамки роботи серверів ДПС. Бізнес пропонує запровадити механізм інформування про періоди, коли сервери не працюють, а також не застосовувати штрафні санкції до компаній, які подали звітність вчасно, але через технічні причини вона не була опрацьована податковою службою. - Оновлення Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків. Державна податкова служба також уточнила перелік підстав для віднесення платника податків до категорії ризикових. Було оновлено довідник кодів ризиковості, які використовуються комісіями під час розгляду питань щодо відповідності платників податків встановленим критеріям ризиковості.
- Питання адміністрування ПДВ та його відшкодування. Були отримані скарги від бізнесу щодо випадків безпідставної відмови у відшкодуванні ПДВ та затримок у попередні роки. Водночас з початку цього року спостерігається позитивна динаміка. Протягом двох місяців поспіль не лише перевиконується план надходжень до бюджету, а й забезпечується стабільне відшкодування ПДВ. У січні-лютому було відшкодовано 28,7 млрд грн.
До обговорення активно долучилися членські компанії Південноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації. Керівниця офісу Катерина Морозова наголосила, що бізнесу потрібні прогнозована податкова політика та ефективний діалог із державою. Вона підкреслила важливість не лише вирішення проблем у ручному режимі, а й розробки системних механізмів запобігання їх виникненню через тісну взаємодію з підприємцями.
Руслан Кравченко зазначив, що ДПС налаштована на відкриту співпрацю, готова вдосконалювати податкові процедури та враховувати пропозиції бізнесу. Податкова служба прагне подальшого розвитку конструктивного діалогу та формування прозорих і зрозумілих правил роботи.
Зустріч є важливим кроком у побудові ефективної взаємодії між бізнесом і податковими органами. За її підсумками сторони домовилися продовжити спільну роботу над усуненням системних проблем і спрощенням податкових процедур, що сприятиме розвитку підприємництва в Україні.