
- Бланк Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форма №ЗВР-1 (далі – Звіт), терміни його подання і сплати, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму Звіту затверджено наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)».
- Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
Хто подає Звіт за ф. №ЗВР-1
Звіт за формою №ЗВР-1 подається суб'єктами господарювання (СГ), які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері:
- торгівлі,
- громадського харчування та послуг,
- а також операцій з приймання готівки для виконання платіжної операції.
Звіт за ф. №ЗВР-1 подається СГ щодо всіх КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю, які ведуться разом із РК у випадках, визначених Законом №265.
Чи необхідно СГ, які подають до ДПС по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, подавати Звіт за формою №ЗВР-1?
ДПС зазначає, що суб’єкти господарювання, які подають до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, не зобов’язані подавати Звіт за формою №3ВР-1.
В яких випадках подається Звіт
Звіт за ф. №ЗВР-1 подається до ДПС у випадках використання КОРО та РК. Це стосується:
- всіх КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю, які ведуться разом із РК.
Навіть якщо розрахункові операції на господарській одиниці не проводилися, Звіт за ф. №ЗВР-1 необхідно подавати щодо всіх зареєстрованих КОРО, які ведуться разом із РК. У такому разі в графах 3–8 Звіту проставляються нулі.
Саме таку відповідь дає ДПС, відповідаючи на питання в ЗІР (109.12): «Чи необхідно СГ подавати «Звіт про використання КОРО (розрахункових книжок)» (форма №ЗВР-1) щодо КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю, якщо розрахункові операції протягом звітного місяця не проводилися?»;
- КОРО, зареєстрованих на РРО, у разі використання РК на період виходу з ладу РРО та/або відключення електроенергії;
- якщо РК були складені у місяці, коли скасовано застосування РРО та, відповідно, і КОРО, то відзвітувати за цей місяць потрібно, навіть якщо він неповний, адже у цьому місяці КОРО ще була зареєстрована.
Чи подається Звіт у разі застосування ПРРО?
По-перше, реєструвати КОРО та РК на програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) не потрібно.
Законодавство передбачає, що у разі відсутності зв'язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу, проведення розрахункових операцій здійснюється в офлайн-режимі. Після відновлення зв'язку всі сформовані в офлайн-режимі розрахункові документи передаються до фіскального сервера.
На період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу проведення розрахункових операцій здійснюється в офлайн-режимі, що може тривати не більше 36 годин поспіль та не більше 168 годин протягом календарного місяця для одного суб’єкта господарювання. Використання КОРО та РК для ПРРО в такому випадку не передбачено.
По-друге, при використанні ПРРО звіт за формою №ЗВР-1 не подається.
Цей звіт подається лише у випадку використання КОРО, яка зареєстрована на традиційний (апаратний) РРО, але при цьому з якоїсь причини до ДПС не передаються по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. Або у випадках, коли відповідно до законодавства дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО, але з використанням КОРО та РК.
Оскільки на ПРРО КОРО не реєструється і не ведеться, то й підстав для подання звіту №ЗВР-1 немає.
Строки подання Звіту та звітний період
Звіт за ф. №ЗВР-1 подається за місяць.
Граничний термін подання Звіту – не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним.
Чи підлягає перенесенню останній день терміну подання звітності, пов’язаної із використанням КОРО (РК), якщо він припадає на вихідний та/або святковий день?
ДПС відповіла на це питання в ЗІР (109.12): так, останнім днем строку подання такої звітності, є перший робочий день, наступний за вихідним та/або святковим днем.
Куди подається Звіт
Звіт подається до контролюючого органу. Зазвичай, це контролюючий орган за місцем реєстрації КОРО.
Форма Звіту
Звітність, пов’язана з використанням РК, подається у складі Звіту за формою №ЗВР-1 та Довідки про використані розрахункові книжки.
Про складання цієї Довідки ми розповімо в окремій статті (зі зразком).
СГ, включені до системи подання податкових документів в електронному вигляді, подають Звіт за ф. №ЗВР-1 в електронній формі засобами електронного зв’язку з дотриманням вимог законодавства у сфері електронного документообігу. Для електронної подачі використовується ідентифікатор форми:
- J0500203 – юрособами;
- F0500203 – фізсобами.
Особливості заповнення Звіту
Вимоги щодо порядку заповнення Звіту за ф. №ЗВР-1 визначено Інструкцією, затвердженою Наказом №13 (Інструкція №13). Тож, далі розглянемо, як складається цей Звіт, рядок за рядком.
Рядок "До державної податкової інспекції": зазначається назва району, міста, району в місті та міста (для міст з районним розподілом).
Рядок "реквізити суб’єкта господарювання": наводяться найменування СГ та його місцезнаходження (для фізичних осіб – прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця та його місце проживання), що зазначені у Виписці з Єдиного державного реєстру. Також вказується код за ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (крім осіб, які мають відмітку в паспорті).
Графа 1: порядковий номер запису у Звіті.
Графа 2: фіскальний номер КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю. Цей номер зазначений на титульній сторінці КОРО.
Графи 3 – 5: зазначаються суми розрахунків за звітний місяць:
- Графа 3: загальна сума проведених за звітний місяць розрахункових операцій (сума коштів, отримана від покупців). Ця сума відображається у графі 5 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 7 КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю.
- Графа 4: частина суми розрахунків з графи 3, що оподатковується податком на додану вартість (ПДВ). Ця сума відображається у графі 6 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 8 в КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю. Якщо акцизний податок не сплачується, то графи 3 та 4 повинні збігатися.
- Графа 5: частина суми розрахунків з графи 3, що оподатковується акцизним податком. Ця сума відображається у графі 7 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 9 КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю (для платників акцизного податку).
Графа 6: сума ПДВ, обчислена виходячи із суми розрахунків, зазначеної у графі 4. Ця сума відображається у графі 8 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 10 в КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю. Якщо СГ використовує декілька ставок ПДВ (наприклад, 20% та 7%), зазначається загальна сума податку.
Графа 7: сума акцизного податку, обчислена виходячи із суми розрахунків, зазначеної у графі 5. Ця сума відображається у графі 9 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 11 в КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю.
Графа 8: загальна сума коштів, виданих при поверненні товару (рекомпенсації послуги тощо). Ця сума відображається у графі 10 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, або у графі 12 в КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю.
Якщо протягом звітного місяця через РК були зареєстровані помилково введені суми, то ці суми не включаються до граф 3–8. За бажанням СГ до Звіту можна додати пояснювальну записку щодо помилково введених сум.
Рядок "Разом": у графах 3–8 зазначаються підсумки показників за відповідними графами.
Звіт за ф. №ЗВР-1 заповнюють у гривнях з копійками.
Звіт підписують:
- директор (керівник) та головний бухгалтер – для юридичних осіб;
- особисто фізична особа – підприємець – для фізичних осіб.
Звіт скріплюється печаткою СГ за наявності.
Факт приймання Звіту контролюючим органом засвідчується підписом (кваліфікованим електронним підписом) уповноваженої посадової особи цього органу із зазначенням дати його подання.
Звіт складається в розрізі всіх зареєстрованих КОРО, які використовувались протягом звітного місяця. Проте, як зазначено вище, подавати його потрібно щодо всіх КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю, які ведуться разом із РК, навіть якщо вони не використовувались у звітному місяці (із зазначенням нулів у графах 3-8).
Як виправити помилки у Звіті
Звіт за ф. №ЗВР-1 не належить до податкової звітності в розумінні норм Податкового кодексу України.
Подання звітного нового або уточнюючого Звіту чинним законодавством не передбачено.
Саме так відповідає ДПС на питання в ЗІР (109.12): «Чи передбачено подання уточнюючого Звіту про використання КОРО (РК) (форма №ЗВР-1)?».
Тобто, формально, виправити зазначену у Звіті інформацію неможливо. Це нагадує, що при складанні Звіту треба бути дуже уважними, щоб уникнути помилок!
Проте, на практиці, якщо помилка таки була, можна подати до ДПС листа із поясненнями.
Відповідальність
Штраф за неподання Звіту за ф. №ЗВР-1 у разі, якщо був обов’язок його подавати, передбачено п. 10 ст. 17 Закону №265 і становить 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн).
Разом з тим передбачена також адміністративна відповідальність згідно з ст. 155-1 КУпАП:
- штраф на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 2 до 5 НМДГ (34 грн – 85 грн) і на посадових осіб – від 5 до 10 НМДГ (85 грн – 170 грн);
- дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 НМДГ (85 грн – 170 грн) і на посадових осіб – від 10 до 20 НМДГ (170 грн – 340 грн).
Чи є підставою для проведення фактичної перевірки контролюючим органом неподання СГ в установлений законом строк обов’язкової звітності про використання РРО та/або ПРРО, подання їх із нульовими показниками?
ДПС відповідає, що так (і це підтверджує пп. 80.2.4 ПКУ).
Але ми знаємо, що Звіт за формою №ЗВР-1 подають не всі і не за кожен місяць. В першу чергу, ця загроза стосується тих, хто має РРО, але без пояснень припиняє онлайн-передачу даних про розрахункові операції до ДПС і не подає такий Звіт.