Порядок обліку платників податків і зборів регламентовано главою 6 Податкового кодексу та відповідним Порядком від 09.12.2011 №1588.
Слід відмітити, що взяттю на облік або реєстрації в ДПІ підлягають усі платники податків.
Взяття на облік в ДПІ юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
З метою здійснення контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених їх підрозділів, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцезнаходженням розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Взяття на облік платників податків здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що проводяться державними реєстраторами, та процедур взяття на облік платників податків, що забезпечуються податковим інспекціями.
Підставою для взяття на облік за основним місцем обліку в ДПІ є надходження:
- відомостей з Єдиного державного реєстру або з відповідної реєстраційної карти про проведення держреєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця;
- відомостей з Єдиного державного реєстру або відповідного повідомлення державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо відміни держреєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
- повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру про створення відокремленого підрозділу юридичної особи.
Звертаємо увагу, що взяття на облік платників податків підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) юридичним особам і фізичним особам-підприємцям у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців» від 15.05.2003 №755-IV.