Коментар до листа ДФСУ від 06.03.2018 р. №898/Т/99-99-13-01-02-14/ІПК
Перше, що обурює підприємця, це вимога вести товарний облік. Де це написано таке?
Податківці у коментованому листі відповідають на це питання.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов'язані:
- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації,
- здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Зверніть увагу на те, що під суб’єктами господарювання в цьому випадку маються на увазі не лише юридичні особи, а й фізичні особи - підприємці. Це передбачено ч. 2 ст. 55 ГКУ. Але ці вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість
Для решти - перше правило таке: за готівку або приймаєш оплату платіжними картками – веди товарний облік.
Зауважимо: навіть в цьому сталої позиції у фахівців ДФСУ немає. Адже ще місяць тому, у листі від 06.02.2018 р. №506/О/99-99-13-01-02-14/ІПК (щоправда, щодо підприємця на загальній системі оподаткування) податківці стверджували: нормами чинного законодавства обов’язок щодо ведення обліку товарних запасів фізичними особами - підприємцями не передбачений. Але в коментованому листі, як бачимо, виявилося, що вимоги вести такий облік є. Принаймні, для тих, хто здійснює розрахункові операції в значенні Закону про РРО.
Далі підприємець починає цікавитися деталями. А як вести той товарний облік? Чи є спеціальні правила для фізосіб?
Податківці в коментованому листі відповідають і на це. І тут з’ясовується цікаве: вимога вести такий облік для підприємців є, а порядку, встановленого законом, для такого ведення немає. Тобто для юридичних осіб такий порядок є, він передбачений правилами ведення бухгалтерського обліку. За ними товари – це один з різновидів запасів юрособи, а порядок їх обліку визначено П(С)БО 9 "Запаси".
Проте ані Закон №996, ані стандарти бухобліку на підприємця не поширюються. Для нього не встановлено обов’язку вести бухоблік та складати фінансову звітність.
Тому, як зазначено у коментованому листі, фізособа - підприємець має право вести облік товарних запасів з використанням П(С)БО 9. Має право, але не зобов’язаний.
А це означає, що може і не застосовувати цей стандарт і придумати власні правила такого обліку. Головне, щоб він був, і зазначене в ньому відповідало товарним залишкам та придбаним/проданим товарам.
Замість висновку
Усе, наведене вище, не означає, що підприємець обліку не веде або веде його дуже зверхньо. І податківці про це теж нагадують в коментованому листі.
Крім зазначеного товарного обліку, підприємець для цілей оподаткування, як і решта платників податків, зобов’язаний вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, інших документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ПКУ).
Також він має вести Книгу обліку доходів (доходів і витрат), форма якої залежить від системи оподаткування, на якій перебуває підприємець. І якщо така Книга має графи про витрати, то підприємцю обов’язково треба зазначати в ній витрати на придбання згаданих товарів і доведення їх до стану, готового для реалізації (але лише оплачених і одночасно із доходами, отриманими від їх продажу).
***
Читайте також: