Проведення інвентаризації
Згідно з п. 7 розд. І Положення №879 у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником підприємства, інвентаризація є обов’язковою.
Тому, якщо термін реалізації товарів закінчився, підприємство зобов’язане в загальному порядку провести інвентаризацію таких товарів.
Про особливості інвентаризації ми писали зовсім нещодавно — в «ДК» №44/2022.
Пропозиції інвентаризаційної комісії щодо подальшої долі прострочених товарів наводяться у протоколі (див. п. 1 розд. ІV Положення №879). Наприклад, комісія може запропонувати у протоколі утилізувати прострочені товари.
Керівник підприємства затверджує інвентаризаційні документи протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації (див. п. 5 розд. ІV Положення №879). Тобто він приймає пропозицію комісії.
Після цього товари утилізують — поміщають до сміттєвого контейнера. Цю процедуру може виконувати та сама інвентаризаційна комісія, оформляючи таку господарську операцію актом про утилізацію довільної форми. В акті зазначають, що такі-то товари в такій-то кількості поміщені до сміттєвого контейнера і підлягають списанню з балансу.
Акт затверджується керівником підприємства і разом з інвентаризаційними документами передається до бухгалтерії для списання товарів з балансу.
Податок на додану вартість
Якщо списані товари придбавалися з ПДВ, то потрібно нарахувати компенсувальне податкове зобов’язання з ПДВ за пп. «г» п. 198.5 ПКУ, бо товари використані в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Про особливості складання зведеної податкової накладної для цієї ситуації ми писали в «ДК» №32/2018.
Якщо списані товари придбавалися без ПДВ, компенсувальне податкове зобов’язання з ПДВ не нараховують, адже компенсувати немає чого.
Бухгалтерський облік
Докладно про особливості бухгалтерського обліку для такої ситуації ми писали в «ДК» №49/2020.
Списані товари відображають проведеннями:
- Д-т 947 К-т 28 — на собівартість списаних товарів;
- Д-т 947 К-т 641 — нарахування компенсувального ПЗ з ПДВ.
Якщо підприємство встановлюватиме винну в простроченні товару особу і стягуватиме з неї збитки, буде додаткове проведення:
Д-т 375 К-т 716 на суму відшкодування, яку визначають відповідно до Порядку №116.
Податок на прибуток
Вартість списаних товарів та нараховане компенсувальне податкове зобов’язання з ПДВ зменшує фінансовий результат до оподаткування (Д-т 791 К-т 947), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкових різниць для такої ситуації ПКУ не встановлює.