• Посилання скопійовано

Чи проводити дисконтування кредиту в разі компенсації відсотків державою?

Підприємство отримало кредит, за яким отримує часткову компенсацію відсотків від Фонду розвитку, яка надходить банку, а не підприємству. Чи дисконтувати такий кредит?

Чи проводити дисконтування кредиту в разі компенсації відсотків державою?

Порядок компенсації

Основним регламентувальним документом тут є Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затверджений постановою КМУ від 24.012020 №28.

Згідно з цим Порядом Фонд розвитку підприємництва компенсує суб’єктам підприємництва різницю між базовою процентною ставкою і пільговою, яку сплатить підприємство, шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок умовного зберігання (ескроу), з якого банк списує компенсацію на часткове погашення відсотків.

Тобто банк нараховує підприємству відсотки у повній сумі, згідно з базовою процентною ставкою, приміром 18,07%.

Частину з цих відсотків, приміром 15,87%, Фонд перераховує на спецрахунок, з якого банк списує кошти в рахунок компенсації відсотків, нарахованих підприємству.

А решту відсотків, 2,2% (18,07 - 15,87), підприємство сплачує банку самостійно.

 

Бухгалтерський облік

Підприємство має відобразити всю суму нарахованих процентів і окремо відобразити отримання часткової компенсації процентів, адже це окремі господарські операції, які мають бути відображені в бухгалтерському обліку.

Бухгалтерські проведення будуть такі, як показано в таблиці (цифри умовні).

Таблиця

Відображення в обліку отримання часткової компенсації процентів за кредитом з боку Фонду розвитку підприємництва


з/п
Господарська операція Кореспондуючі рахунки Сума, грн
Д-т К-т
1. Нараховано відсотки 951 684 130
2. Сплачено відсотки в тій частині, що належить до сплати підприємством 684 311 30
3. Отримано на рахунок ескроу часткову компенсацію відсотків від Фонду 684 482 100
4. Отримання доходу на суму часткової компенсації в момент списання банком цієї компенсації 482 718 100

 

Чи потрібно дисконтувати?

Ні, не потрібно.

Адже підприємство отримало кредит під ринкову ставку відсотка, якою в описаній ситуації виступає базова процентна ставка. Але сплатило тільки частину цієї ставки, а на решту отримало компенсацію.

Але позаяк кредит отримано під ринкову ставку, дисконтувати заборгованість за кредитом не потрібно.

 

Чи потрібно дисконтувати кредит, якщо він отриманий під 0%?

На наш погляд, так, потрібно, за умови що банк надає кредит на таких умовах. Адже очевидно, що ставка 0% – неринкова. За умови що кредит довгостроковий (див. п. 9 НП(С)БО 11).

Про особливості дисконтування ми писали в «ДК» №50/2019.

Але якщо банк надає кредит під базову ставку відсотка, приміром 18,07%, але всю суму відсотків компенсує Фонд згідно з Порядком №28, то дисконтувати не потрібно з підстав, які ми навели вище.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»

  • Знайомимося з новою формою ТТН: коментар від редакції
    Наказом від 14.11.2024 №1332 Міністерство розвитку громад та територій України внесло зміни до Правил перевезень вантажів автотранспортом в Україні та привело їх у відповідність до Закону про автомобільний транспорт
    17.12.20243 3816
  • Передача ОЗ на баланс держпідприємству: бухоблік та оподаткування
    Підприємство за рішенням органу місцевого самоврядування планує безоплатно передати ОЗ державному суб’єкту господарювання. Що у бухобліку та з оподаткуванням?
    17.12.202468
  • З 13 грудня діють зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку
    Інструкцію привели у відповідність до чинного законодавства, зокрема щодо відображення в бухобліку операцій з обліку коштів після закриття небанківськими надавачами фінансових послуг платіжних рахунків користувачів. Ці новації почали діяти з 13 грудня
    16.12.202412 547
  • Увага! Мінінфраструктури затвердило нову форму ТТН
    Мінінфраструктури внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції форму ТТН. Тож з дати набрання чинності слід буде використовувати новий документ. Станом на 13 грудня Наказ ще не опубліковано
    13.12.20249 1468
  • Франчайзинг: облік та оподаткування
    Франчайзинг – це форма ділової співпраці, при якій один госпсуб’єкт (франчайзер) надає іншому (франчайзі) право використовувати свій бренд, бізнес-модель та технології за певну плату. Розглянемо особливості обліку і оподаткування таких господарських операцій
    12.12.2024145